«Αγγίζει» το Challenger Cup ο Απόλλων, 12-11 την Τεράσα στον πρώτο τελικό

Απόλλων Σμύρνης πόλο

Πηνελόπη Παπαδήμου 20:55 - 19.04.2023 / Ανανεώθηκε: 22:12 - 19.04.2023

Σημαντικό βήμα για την κατάκτηση του Challenger Cup έκανε ο Απόλλων Σμύρνης που επιβλήθηκε με 12-11 της Τεράσα στον πρώτο τελικό των δύο ομάδων

Ο Απόλλων Σμύρνης απέκτησε προβάδισμα για την κατάκτηση του Challenger Cup. Η ομάδα του Νίκου Δεληγιάννη επιβλήθηκε με 12-11 της Τεράσα και πήρε το πλεονέκτημα για την κατάκτηση του τροπαίου.

Ο Απόλλων Σμύρνη προηγήθηκε ακόμη και με τρία τέρματα (12-9) στο τέταρτο οκτάλεπτο αλλά δεν μπόρεσε να κρατήσει αυτό το προβάδισμα που θα τον έφερνε «αγκαλιά« με την κούπα. Η ρεβάνς των δύο ομάδων θα γίνει στις 29 Απριλίου στην Ισπανία.

Η ομάδα του Νίκου Δεληγιάννη μπήκε εξαιρετικά στο ματς και προηγήθηκε με 3-1 με τον Μπραΐμη και τον Γαρδίκα. Η ισπανική ομάδα μείωσε σε 3-2 με τον Αλαρκόν, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η πρώτη περίοδος.

Ο Απόλλωνας προσπέρασε δύο φορές με δύο τέρματα (4-2, 5-3) στο δεύτερο οκτάλεπτο με την Τεράσα να ισοφαρίζει σε 5-5 με τον Φλόρες. Ο Χονδροκούκης με γκολ στον παίκτη παραπάνω διαμόρφωσε το 6-5 με τον Ντε Λέρα να κάνει το 6-6 στο φινάλε της δεύτερης περιόδου.

Στην τρίτη περίοδο οι Ισπανοί προσπέρασαν για πρώτη φορά με 7-8 με τον Ντελγκάδο. Οι παίκτες του Νίκου Δεληγιάννη ισοφάρισαν και προσπέρασαν με 11-8 με τον Μπογκντάνοβιτς. Η ελληνική ομάδα προηγήθηκε με 12-9 με τον Γαρδίκα στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα αλλά δεν κατάφερε να κρατήσει τη διαφορά.

Η Τεράσα μείωσε σε 12-11 με τον Φλόρες και τον Ντελγκάδο, 35 δεύτερα πριν το τέλος. Ο Απόλλων είχε την ευκαιρία για μία τελευταία επίθεση αλλά δεν μπόρεσε να σκοράρει.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ – ΤΕΡΑΣΑ 12-11

Οκτάλεπτα: 3-2, 3-4, 4-2, 2-3.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ (Νίκος Δεληγιάννης): Γαλανόπουλος, Αλαμάνος, Μπογκντάνοβιτς 4, Μόκκας, Γωνιωτάκης, Δίπλαρος, Μπραΐμης 1, Χονδροκούκης 2, Βίτσκοβιτς, Γαρδίκας 4, Μύριλος, Σολανάκης 1, Καβουσάνος.

ΤΕΡΑΣΑ (Ντίντακ Κομπάτσο): Μότος, Γουίλσον, Σάντσεθ Κάμπος, Αλαρκόν 3, Φλόρες 3, Γκαρθία, Ντελγκάδο 2, Σαμπαντέλ, Πέρεθ, Ντε Λέρα 1, Ροντρίγκεθ, Τσίκο 2, Σάντσεθ.