Αποχαιρέτησε το CEV Cup ο Ολυμπιακός

© CEV Volleyball

Πηνελόπη Παπαδήμου 19:29 - 07.02.2024 / Ανανεώθηκε: 21:29 - 07.02.2024

Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε με 3-0 σετ από την Αρκάς στη Σμύρνη στη ρεβάνς των δύο ομάδων για τα προημιτελικά του CEV Cup και αποχαιρέτησε τη διοργάνωση.

Στα προημιτελικά ολοκληρώθηκε η πορεία του Ολυμπιακού στο φετινό CEV Cup. Η ομάδα του Πειραιά ηττήθηκε με 3-0 σετ από την Αρκάς στη Σμύρνη και αποχαιρέτησε τη διοργάνωση. Θυμίζουμε ότι ο Ολυμπιακός είχε νικήσει με 3-2 σετ στο πρώτο ματς των δύο ομάδων στο κλειστό του Ρέντη.

Ο Ολυμπιακός στάθηκε πολύ καλά απέναντι σε μία πολύ δυνατή ομάδα. Η ομάδα του Ντανιέλ Καστελάνι στρέφει την προσοχή της στις εγχώριες διοργανώσεις. Οι Πειραιώτες υποδέχονται στην Κυριακή τον Φοίνικα Σύρου για το πρωτάθλημα. Η Αρκάς θα αντιμετωπίσει στα ημιτελικά του CEV την ομάδα που θα προκριθεί από το ζευγάρι του Μίλωνα με τη Λίνεμπουργκ. Η ομάδα του Πειραιά είχε πρώτο σκόρερ τον Στερν με 15 πόντους και 39% αποτελεσματικότητα στην επίθεση. Ο Ιντάλγκο ακολούθησε με 13 πόντους.

Η ομάδα του Ντανιέλ Καστελάνι μπήκε στο ματς με το πόδι στο γκάζι και προηγήθηκε με 7-11 και 10-15 με άσο του Ιντάλγκο. Η ομάδα της Σμύρνης πλησίασε στον πόντο για το 15-16, όμως ο Στερν έδωσε πάλι προβάδισμα δύο πόντων (15-17) στους Πειραιώτες. Η Αρκάς ισοφάρισε 20-20 αλλά ο Ολυμπιακός προσπέρασε 20-22, όμως η ομάδα του Χόαγκ Γκλεν προσπέρασε με τον Γκρόζερ για το 23-22. Οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν 23-23 αλλά η τελική ευθεία ανήκε στην ομάδα της Τουρκίας που έκανε το 25-23 και το 1-0 στα σετ.

Ποιος αδερφός παίκτη του μπάσκετ του Ολυμπιακού εκτέλεσε την Ίντερ και έστειλε «φιλιά» στον Ιταλό τερματοφύλακα;
ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

19:05 - 07.02.2024

Ένας εκ των πρωταγωνιστών της μεγάλης πρόκρισης του Ολυμπιακού κόντρα στην Ίντερ στο Youth League είναι άδερφος παίκτη της ομάδας μπάσκετ των «ερυθρόλευκων».

Στο δεύτερο σετ η Αρκάς προηγήθηκε 5-1 με επίθεση του Μαντιρατζί. Ο Ολυμπιακός μείωσε (7-5) με τον Τζούριτς και τον Ιντάλγκο. Η ομάδα του Πειραιά πέρασε μπροστά με 13-14 με τον Ιντάλγκο αλλά ο Γκρόζερ έδωσε και πάλι λύση για την Αρκάς που προηγήθηκε με 20-16 προτού οι Πειραιώτες μειώσουν στον πόντο για το 20-19. Ο Ολυμπιακός ισοφάρισε 21-21 αλλά οι γηπεδούχοι πάτησαν γκάζι στην τελική ευθεία και έκαναν το 25-22 και το 2-0 στα σετ.

Στο τρίτο σετ η Αρκάς προσπέρασε με 12-10 και στη συνέχεια προηγήθηκε με 17-12. Οι Πειραιώτες μείωσαν 18-16 αλλά η ομάδα της Σμύρνης είχε τον έλεγχο για το 20-16 και το 22-17. Ο Ολυμπιακός πλησίασε 22-20 και η Αρκάς διατήρησε τη διαφορά για το 25-21 και τη νίκη.

Διαιτητές: Κοβάτσεβιτς (Μαυροβούνιο), Αλίγιεφ (Αζερμπαϊτζάν).