Δεύτερη ήττα και αποκλεισμός για την Κηφισιά

Sportal newsroom 19:42 - 30.11.2023

Η Κηφισιά ηττήθηκε με 3-0 σετ από τη Γαλατάσαραϊ στο δεύτερο ματς των δύο ομάδων για τη φάση των «32» του Challenge Cup.

Ολοκληρώθηκε η ευρωπαϊκή πορεία της Κηφισιάς. Η ομάδα του Κώστα Χριστοφιδέλη ηττήθηκε με 3-0 από τη Γαλατάσαραϊ στο δεύτερο ματς των δύο ομάδων για τη φάση των «32» του Challenge Cup.

Η Κηφισιά είχε ηττηθεί με 3-0 στο Ζηρίνειο στο πρώτο ματς των δύο ομάδων. Πλέον, η ομάδα των βορείων προαστίων στρέφει την προσοχή της στις εγχώριες διοργανώσεις. Η Κηφισιά αντιμετωπίζει σε λίγες ημέρες τον Μίλωνα για το πρωτάθλημα.

Η Κηφισιά πάλεψε όσο μπορούσε το ματς και μάλιστα στην αρχή των δύο πρώτων σετ είχε και προβάδισμα. Στο 1ο σετ προηγήθηκε 11-9 αλλά δέχτηκε σερί 7-0 και βρέθηκε πίσω με -5 (16-11).

Στο δεύτερο σετ η ελληνική ομάδα μπήκε με περισσότερες αξιώσεις καθώς πέρασε μπροστά και με 18-14 αλλά και πάλι η Γαλατά με το σερβίς και το μπλοκ έκανε τη διαφορά. Ισοφάρισε 21-21 με τον Κούγιουντζιτς και στο 23-23 ο Μιχαΐλοβιτς με επίθεση και ο Αχμέτ Τουμέρ με μπλοκ έκαναν το 25-23 για το 2-0 σετ.

Στο πρώτο σετ του αγώνα η Κηφισιά ήταν αυτή που έκανε καλύτερη εκκίνηση και έχοντας αιχμές στην επίθεση τους Ερνάντες Μπάκα και Σλόμποντας Μπόγιτς προηγήθηκε 8-11. Η Γαλατάσαραϊ ανέβασε την απόδοσή της και με τον Κουγιουντζιτς στα 9 μέτρα να «πληγώνει» την υποδοχή της ελληνικής ομάδας έτρεξε σερί 8-0 προσπερνώντας 16-11. Στην εξέλιξη του σετ το μπλοκ του Άλβες και η κόντρα του Ρικάρντο «ροκάνισαν» τη διαφορά στο 17-15. Και πάλι όμως η τουρκική ομάδα με ισχυρό σερβίς και τον Χαντράβα να είναι εντυπωσιακός έτρεξαν σερί 7-0, φτάνοντας στο 24-15, κατακτώντας το σετ μετά από δύο χαμένες ευκαιρίες με 25-17.

Οι γηπεδούχοι στο δεύτερο σετ με το πιεστικό σερβίς του Γιονέτ μπήκαν σε «θέση οδηγού» 5-2. Η Κηφισιά έβγαλε αντίδραση και με τον Ματέο Χασμπάλα στο σερβίς χάλασε την υποδοχή των γηπεδούχων και προσπέρασε 7-8. Οι δύο ομάδες πήγαν χέρι – χέρι μέχρι το 13-13 με την Κηφισιά στη συνέχεια να προηγείται 13-16 με λάθος του Χαντράβα και άσο του Χασμπάλα. Στην εξέλιξη του σετ ο Ρικάρντο έδωσε «αέρα» τεσσάρων πόντων στην Κηφισιά 14-18, Μιχαήλοβιτς και Χαντράβα μείωσαν για την τουρκική ομάδα 17-18. Η αμφίρροπη «μάχη» συνεχίστηκε μέχρι το τέλος με τη Γαλατάσαραι να βγάζει ποιότητα να προσπερνά 23-22 με τον Ντουρμάζ και να κλείνει το σετ 25-23 με μπλοκ του Τουμέρ.

Στο τρίτο σετ, με δεδομένο ότι η πρόκριση είχε κριθεί ο Κώστας Χριστοφιδέλης προχώρησε σε σειρά αλλαγών. Η τουρκική ομάδα έφτασε γρήγορα σε νταμπλ σκορ 12-6, η Κηφισιά με τον Παπαγωεργίου πλησίασε 13-10. Οι γηπεδούχοι με πιεστικό σερβίς πήγαν τη διαφορά στο +7, 19-12 και έκλεισαν το παιχνίδι με επίθεση του Τουμέρ 25-20.

Διαιτητές: Σλόμπονταν Κοβάσεβιτς (Μαυροβούνιος), Φιλίπ Ενκερλί (Ελβετία).