Θρυλική πρόκριση στον τελικό του EHF European Cup!

Πηνελόπη Παπαδήμου 18:04 - 27.04.2024 / Ανανεώθηκε: 18:51 - 27.04.2024

Ο Ολυμπιακός υπέταξε τη Φερεντσβάρος (39-32) στο κλειστό της Ηλιούπολης και προκρίθηκε στον τελικό του EHF European Cup για πρώτη φορά στην ιστορία του.

Το πρώτο ευρωπαϊκό της ιστορίας του στο χάντμπολ ανδρών θα διεκδικήσει ο Ολυμπιακός. Η ομάδα του Πειραιά επικράτησε 39-32 της Φερεντσβάρος στο κλειστό της Ηλιούπολης και σε συνδυασμό με το 28-28 του πρώτου αγώνα προκρίθηκε στον τελικό του EHF European Cup.

Τεράστια εμφάνιση από πλευράς Ολυμπιακού έκανε ο Σάββας Σάββας με 10 τέρματα. Ο Ολυμπιακός θα αντιμετωπίσει σε διπλό τελικό την ομάδα που θα προκριθεί από το ζευγάρι της Βαλούρ με την Μινάουρ Μπάια Μάρε. Στον πρώτο αγώνα η ισλανδική Βαλούρ νίκησε 36-28 και πήρε σημαντικό προβάδισμα πρόκρισης.

Ο πρώτος τελικός θα γίνει το διήμερο 18-19 Μαΐου και η ρεβάνς θα πραγματοποιηθεί 25-26 Μαΐου. Οι ακριβείς ημέρες και ώρες των αγώνων θα οριστούν αργότερα ενώ οι έδρες θα γίνουν γνωστές μετά την κλήρωση που θα γίνει στις 30 Απριλίου.

Οι Ούγγροι μπήκαν στον αγώνα με διάθεση να επιβάλουν τον ρυθμό τους από το ξεκίνημα. Με γκολ του Νάγκι η ομάδα του Ίστβαν Πάστορ προσπέρασε 0-2 και διατήρησε αυτή τη διαφορά μέχρι το 2-4 πάλι με τον Νάγκι στο πέμπτο λεπτό. Από εκείνο το σημείο, η ομάδα του Ζέλικο Μπάμπιτς αύξησε την πίεση στην άμυνά της και βρήκε κενούς χώρους.

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε για πρώτη φορά στο 7-6 με τον Τζίμπουλα στο δέκατο λεπτό. Η Φερεντσβάρος ισοφάρισε με τον Μπόγκναρ, όμως η ομάδα του Πειραιά έφτασε στο 9-7 με τον Κανδύλα και το 11-8 με τον Σλίσκοβιτς. Η διαφορά υπέρ του Ολυμπιακού έφτασε τα τέσσερα τέρματα (14-10) με τον Κάβτσιτς στο 18ο λεπτό. Η ομάδα του Ίστβαν Πάστορ μείωσε στο γκολ (16-15, 17-16) αλλά ένα τέρμα του Τζηρά και ένα του Σάββα, έφεραν τον Ολυμπιακό στο +3 για το 19-16 τρία περίπου λεπτά πριν τη λήξη του ημιχρόνου. Ο Δομπρής διαμόρφωσε το 21-18 στο φινάλε του πρώτου μέρους.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός έφτασε στο 22-18 με τον Σλίσκοβιτς. Με τον γκολ του Μπάλοχ και του Ντεμπρετσένι η Φερεντσβάρος μείωσε 22-20 στο 33ο λεπτό. Η ομάδα του Πειραιά κυριαρχούσε στον αγωνιστικό χώρο και η διαφορά έφτασε τα πέντε τέρματα για το 26-21 με τον Σάββα και τα έξι τέρματα στο 28-22 με τον Παπαβασίλη.

Η διαφορά έφτασε τα επτά τέρματα για το 31-24 με τον Κάβτσιτς στο 43ο λεπτό. Ωστόσο η Φερεντσβάρος αντέδρασε και μείωσε 33-29 δέκα λεπτά πριν το τέλος του αγώνα. Δύο γκολ του Παπαβασίλη και ένα του Βίντα και του Σλίσκοβιτς έστειλαν τον Ολυμπιακό στο 37-29 επτά περίπου λεπτά πριν το φινάλε.

Ο Νάγκι με εύστοχο χτύπημα πέναλτι διαμόρφωσε το 37-30 όμως ο Σάββας έκανε το 38-30 τέσσερα περίπου λεπτά πριν το τέλος του αγώνα. Δύο τέρματα του Νάγκι και ένα του Παπαβασίλη διαμόρφωσαν το 39-32, που ήταν και το τελικό σκορ.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ- ΦΕΡΕΝΤΣΒΑΡΟΣ 39-32

Τα πεντάλεπτα: 3-4, 7-6, 12-10, 14-11, 17-16, 21-18 (ημχ), 24-21, 28-23, 32-26, 33-29, 37-30, 39-32

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπάμπιτς): Τζηράς 1, Καραμπουρνιώτης, Παπαβασίλης 5, Βίντα 2, Τζίμπουλας 1, Παπαντωνόπουλος, Κανδύλας 1, Σλίσκοβιτς 8, Δομπρής 2, Σμόκοτ, Πασσιάς 2, Μοντόρο, Σλαβούλιτσα, Κάβτσιτς 6, Μιχαηλίδης 1, Σάββας 10.

ΦΕΡΕΝΤΒΑΡΟΣ (Παστόρ): Μπόγκναρ 5, Φούζι 5, Νάγκι 8, Ιμρέ 2, Μπάλογκ 2, Πόρνταν, Ντεμπρετσένι 2, Μπόρμπελι, Γκίορι, Μίκιτα 6, Φούλοπ, Ζέπεσι, Μπουιντόσο, Κόβασικς 2

Διαιτητές: Τσερνάβσκις- Μπογκντάνοφς (Λετονία) Παρατηρητής: Βουκασίνοβιτς (Σερβία), Δίλεπτα: 4-5, Πέναλτι: 4/5-1/1