Australian Open: Σπουδαία πρόκριση για τη Ριμπάκινα στα ημιτελικά

Έλενα Ριμπάκινα / © printscreen twitter

Sportal newsroom 08:20 - 24.01.2023 / Ανανεώθηκε: 15:57 - 27.01.2023

Η Έλενα Ριμπάκινα προκρίθηκε στα ημιτελικά του Australian Open για πρώτη φορά στην καριέρα της.

Η Έλενα Ριμπάκινα επιβλήθηκε με 6-2, 6-4 της Γέλενα Οσταπένκο και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Australian Open. Αυτός είναι ο πρώτος ημιτελικός στη Μελβούρνη για την 23χρονη τενίστρια.

Η Ριμπάκινα στηρίχθηκε στο εξαιρετικό σερβίς της για ένα ακόμη παιχνίδι. Η τενίστρια που εκπροσωπεί το Καζακστάν τελείωσε τον αγώνα με 11 άσους, 24 winners και 21 αβίαστα λάθη.

Αυτό που έκανε τη διαφορά στον αγώνα με την Οσταπένκο είναι ότι αξιοποιείσαι τις ευκαιρίες που είχε για μπρέικ. Η Ριμπάκινα είχε 4/6 στις ευκαιρίες που είχε στα χέρια της, την ώρα που η Λετονή είχε 1/8.

Η νικήτρια του Wimbledon το 2022 ξεκίνησε τον αγώνα ιδανικά. Με δύο μπρέικ, η Ριμπάκινα προηγήθηκε με 5-1 και έκλεισε το πρώτο σετ με άνεση μέσα σε 32 λεπτά.

Η Οσταπένκο έφτασε στο μπρέικ νωρίς στο δεύτερο σετ και προηγήθηκε με 2-0 με τη Ριμπάκινα να απαντά και να ισοφαρίζει. Η 23χρονη τενίστρια από το Καζακστάν βρήκε νέο μπρέικ για το 4-2 και κρατώντας το σερβίς της έφτασε στη νίκη.

Η Ριμπάκινα θα περιμένει τη νικήτρια της αναμέτρησης ανάμεσα στη Τζέσικα Πεγκούλα και τη Βικτόρια Αζαρένκα.

var disqus_config = function () { this.callbacks.onNewComment = [function(comment) { trackCommentGA4(comment); }]; }; (function() { var d = document, s = d.createElement('script'); s.src = 'https://www-sportal-gr.disqus.com/embed.js'; s.setAttribute('data-timestamp', +new Date()); (d.head || d.body).appendChild(s); })(); function trackCommentGA4(comment) { window.dataLayer = window.dataLayer || []; window.dataLayer.push({ event: 'submit_comment', form_state: 'success', method: 'cms' }); }