Η Ρεάλ Μαδρίτης δεν χάνει ποτέ, νίκες για Μπαρτσελόνα και Βαλένθια!

Φακούντο Καμπάτσο

Νίκος Καλαμπάκας 22:42 - 12.11.2023

Νέα νίκη για την ασταμάτητη φέτος Ρεάλ Μαδρίτης. Οι παίκτες του Τσους Ματέο πέρασαν νικηφόρα με σκορ 87-84 από την έδρα της Μπιλμπάο και παρέμειναν αήττητοι σε Ισπανία και Ευρωλίγκα έπειτα από 15 αγώνες!

Την ξέφρενη πορεία της στο πρωτάθλημα της ACB συνέχισε η Ρεάλ Μαδρίτης, αφού πέρασε νικηφόρα και από την έδρα της Μπιλμπάο με σκορ 87-84, σημειώνοντας την 9η νίκη της σε ισάριθμα παιχνίδια.

Οι παίκτες του Τσους Ματέο φέτος μετράνε μόνο επιτυχημένα αποτελέσματα τόσο στο ισπανικό πρωτάθλημα, όσο και στην Euroleague, εκεί όπου οδηγούν την κατάταξη με ρεκόρ 6-0.

Στο Μπιλμπάο η Ρεάλ απέδειξε ότι δικαίως βρίσκεται στις πρώτες θέσεις των πρωταθλημάτων που συμμετέχει. Με τον Καμπάτσο να σημειώνει 21 πόντους και τους Κοζέρ και Ντεκ να προσθέτουν από 12 ακόμα, η ομάδα της Μαδρίτης συνέχισε το νικηφόρο σερί της απέναντι στην ομάδα της Βασκονίας.

Η Ρεάλ μπήκε δυνατά στον αγώνα και στο τέλος της πρώτης περιόδου είχε διαφορά 9 πόντων (11-20), όμως οι Βάσκοι έκαναν τη δική τους... αντεπίθεση στο 2ο δεκάλεπτο κλείνοντας την ψαλίδα (33-36 στο ημίχρονο).

Οι πρωταθλητές Ευρώπης ανέβασαν στη συνέχεια την απόδοσή τους και κατάφεραν να κλείσουν το 3ο δεκάλεπτο προηγούμενοι με 7 πόντους (56-63), ενώ αν και η Μπιλμπάο επιχείρησε να ανατρέψει την κατάσταση τελικά δεν το κατάφερε, γνωρίζοντας την ήττα με σκορ 84-87.

Πλέον οι Μαδριλένοι ετοιμάζονται γαι τη διαβολοβδομάδα της Euroleague, όπου θα αντιμετωπίσουν τη Βαλένθια εκτός έδρας στις 14 του μήνα, ενώ δύο μέρες αργότερα θα υποδεχθούν τη Μονακό!

Δεκάλεπτα: 11-20, 33-36, 56-63, 84-87

Δυσκολεύτηκε αλλά... χαμογέλασε η Μπάρτσα κόντρα στην Τενερίφη

Η Μπαρτσελόνα επιβλήθηκε της με 94-83 της Τενερίφης στο "Παλάου Μπλαουγκράνα" σε ένα παιχνίδι ακόμα που ο Τζαμπάρι Πάρκερ έδειξε ότι ήρθε στην Ευρώπη προκειμένου να αγαγεννηθεί. Αναδείχθηκε MVP της αναμέτρησης αφού σημείωσε 18 πόντους, συνεχίζοντας τη... δουλειά από εκεί που την άφησε και κόντρα στον Ερυθρό Αστέρα.

Ο πρώην NBAer ήταν για μια ακόμα φορά απολαυστικός, ενώ άξιος συμπαραστάτης του ήταν ο Γιοκουμπάιτις με 13.

Τα δεκάλεπτα: 21-19, 40-35, 62-58, 94-83

Επανήλθε στις νίκες η Βαλένθια

Νίκη και για τη Βαλένθια η οποία επικράτησε της Σαραγόσα με σκορ 76-69. Οι παίκτες του Μουμπρού βρίσκονται στο 7-2 μαζί με την Μπαρτσελόνα και κατάφεραν να επιστρέψουν στις νίκες, έπειτα από την ήττα τους στη Liga Endessa από την Μπανταλόνα και τη συντριβή στην Euroleague από την Αρμάνι.

Ο Λόπεθ με 18 πόντους ήταν ο κορυφαίος της Βαλένθια, ενώ Πουέρτο πρόσθεσε 9.

Τα δεκάλεπτα: 22-23, 37-43, 62-58, 76-69