«Καθάρισε» τη Βιλερμπάν, βλέπει τετράδα, αλλά σκέφτεται τον Πετρούσεφ!

Aχιλλέας Μαυροδόντης 22:58 - 21.03.2024 / Ανανεώθηκε: 00:19 - 22.03.2024

Ο Ολυμπιακός ζορίστηκε για τρία δεκάλεπτα, όμως στο τέταρτο ήταν καταιγιστικός και πήρε έτσι τη νίκη με 80-64 απέναντι στη Βιλερμπάν, στο πλαίσιο της 31η αγωνιστικής της Euroleague. Αυτό το αποτέλεσμα τον ανεβάζει στο 19-12 και τον κρατάει ζωντανό στη μάχη της τετράδας, όμως στην ομάδα του Πειραιά δεν σκέφτονται αυτό τώρα, καθώς το μυαλό όλων είναι στον τραυματία Φιλίπ Πετρούσεφ.

Ο Ολυμπιακός μόνο για μια αγωνιστική «απουσίασε» από τις νίκες!

Η ομάδα του Πειραιά, κάνοντας ένα απίθανο τέταρτο δεκάλεπτο, καθάρισε τη Βιλερμπάν και πήρε τη νίκη με 80-64, ανεβαίνοντας έτσι στο 19-12 μετά από 31 αγωνιστικές και μένοντας για τα καλά μέσα στο παιχνίδι της τετράδας της Euroleague.

Βέβαια, παρά τη νίκη, στον Ολυμπιακό σκέφτονται τον Φιλίπ Πετρούσεφ. Ο Σέρβος χτύπησε στο γόνατο και αποχώρησε στο ημίχρονο για το «Ιατρικό», με την μαγνητική να είναι εκείνη που θα δείξει το μέγεθος της ζημιάς.

Στα του αγώνα, ο Ολυμπιακός είχε με τρομερή κατάσταση τον Άλεκ Πίτερς με 17 πόντους και τον Μουστάφα Φαλ με 12, ενώ τα πάντα κρίθηκαν στο τέταρτο δεκάλεπτο, όταν και οι Πειραιώτες, με ένα επιμέρους 26-9, τελείωσαν την υπόθεση νίκη.

Για τη Βιλερμπάν ο Λουβαβού - Καμπαρό είχε 14 πόντους, όμως δεν ήταν αρκετός.

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

Ο Ολυμπιακός, μετά το αρχικό 3-4 (2’), περνούσε διαρκώς τη μπάλα στον ΜΟυστάφα Φαλ, ο οποίος έφτασε άμεσα τους 9 πόντους και ο Ολυμπιακός, με ένα 14-0, πήρε τα ηνία (17-4, 6’). Η Βιλερμπάν ανέβασε τηην απόδοσή της, όμως δεν απείλησε, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 20-12.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο, με τη Βιλερμπάν να μην δείχνει ικανή να τους απειλήσει. Ο Πετρούσεφ ανέβασε ξανά την διαφορά στους 10 (24-14, 12’), με τους Γάλλους να προσπαθούν, αλλά ουσιαστικά να περιορίζονται σε ρόλο κομπάρσου (36-22, 16’). Παρόλα αυτά, η Βιλερμπάν κατάφερε να πάει στα αποδυτήρια με διαφορά μικρότερη των 10 πόντων, με τον Λοβέρν να κάνει το σκορ 43-35.

Ο Τζάκσον μείωσε στο τρίποντο (43-40, 21’), με τον Ολυμπιακό να είναι εμφανές πως δεν είχε το μυαλό του στο παιχνίδι, ίσως λόγω και του τραυματισμού του Φιλίπ Πετρούσεφ. Λίγο μετά οι Γάλλοι πέρασαν και μπροστά (45-47, 24’), με το παιχνίδι να γίνεται θρίλερ! Η Βιλερμπάν είχε λύσεις και απαντήσεις σε κάθε επιλογή του Ολυμπιακού, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 54-55, όμως σε εκείνο το σημείο ήρθε η ώρα για την ερυθρόλευκη αφύπνιση.

Ο Ράιτ και ο Πίτερς έβαλαν μπροστά τον Ολυμπιακό ξανά (59-55, 32’), ενώ παρά την προπσπαθεια του Ντε Κολό (59-61, 33’), οι Πειραιώτες, τρέχοντας ένα 18-0(!) το οποίο προήλθε από την καλή άμυνα και την ταχύτητα στην επίθεση, «τελείωσαν» την υπόθεση νίκη. Τελικό σκορ 80-64 και νίκη για τον Ολυμπιακό.

MVP:

Ο Μουστάφα Φαλ των 12 πόντων, των 6 ριμπάουντ, των 4 ασίστ και των 4 μπλοκ ήταν ό,τι καλύτερο είχε ο Ολυμπιακός.

ΤΟ ΚΛΕΙΔΙ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

Ο Ολυμπιακός, παρότι… κοιμήθηκε στο τρίτο δεκάλεπτο, στο τέταρτο «καθάρισε» το παιχνίδι με το επιμέρους 26-9. Μιλώντας με στατιστικά, ο Ολυμπιακός είχε 24 ασίστ για 12 λάθη και 40% στα τρίποντα.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Λοτερμόσερ, Τραβίτσκι, Μάικιτς

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-12, 43-35, 54-55, 80-64