Παναθηναϊκός «χείμαρρος» στο ΟΑΚΑ, «κατάπιε» τη Φενέρμπαχτσε

Ηλίας Λαλιώτης 23:16 - 09.02.2024 / Ανανεώθηκε: 23:33 - 09.02.2024

Μεγαλειώδης εμφάνιση στο «κολαστήριο» του ΟΑΚΑ από τον Παναθηναϊκό AKTOR, «κατάπιε» (74-63) τη Φενέρμπαχτσε με αμυνάρα στη δεύτερη και τρίτη περίοδο και τον επιθετικό οίστρο του Κέντρικ Ναν στο τελευταίο δεκάλεπτο, χάνοντας για ένα σουτ και τη διαφορά της ήττας στην Πόλη.

Ο Παναθηναϊκός του ΟΑΚΑ μοιάζει ικανός να «πνίξει» κάθε αντίπαλο. Μπροστά σε 20.000 οπαδούς του ξεπέρασε το αρχικό σοκ από το -12 του πρώτου δεκαλέπτου, έπαιξε αμυνάρα με πρωταγωνιστή τον Χουάντσο Ερνανγκόμεθ για να γυρίσει το ματς και το «καθάρισε» με τον απίθανο Κέντρικ Ναν (23 πόντοι, οι 19 στο δεύτερο μέρος) να σκοράρει με κάθε τρόπο.

Οι «πράσινοι» επικράτησαν με 74-63, ανέβηκαν στο 16-10 κι έχασαν για ένα σουτ του Γκραντ στο τέλος την ισοφάριση της διαφοράς με την οποία είχαν χάσει στο πρώτο ματς για να βάλουν για τα καλά από κάτω τους την τουρκική ομάδα, που υποχώρησε στο 15-11.

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Ο Εργκίν Αταμάν επέλεξε την κλασική του πεντάδα με Γκραντ, Ναν, Γκριγκόνις, Μήτογλου και Λεσόρ, απέναντι στους Ουίλμπεκιν, Καλάθη, Νουά, Χέιζ και Σανλί και το παιχνίδι ξεκίνησε με ενθουσιασμό χάρη στο κλασικό σύστημα που έβγαλε τον Γκριγκόνις για τρεις από τις 45 μοίρες και ένα κάρφωμα του Λεσόρ από ασίστ του Λιθουανού. Ο Γιασικεβίτσιους, όμως σημάδεψε τον Γκριγκόνις στην άμυνα και με 4 πόντους του Νουά και 2 του Χέιζ απέναντι σε αυτόν στο χαμηλό ποστ, αλλά κι ένα τρίποντο του Σανλί από συνεργασία με τον Σανλί έφεραν τη Φενέρμπαχτσε στο +6 μετά από 5 λεπτά αγώνα (7-13).

Ο Παναθηναϊκός ήταν πολύ κακός στην επίθεση, προβλέψιμος με μηδενική κυκλοφορία της μπάλας, με αποτέλεσμα να μείνει για 7 ολόκληρα λεπτά χωρίς εντός παιδιάς καλάθι και να δει τους Τούρκους να προηγούνται με 7-19 στο 8'. Πέντε σερί πόντοι του Βιλντόζα και μια βολή του Ερνανγκόμεθ έφεραν το Τριφύλλι στο -6, αλλά στην τελευταία επίθεση ο Μπιμπέροβιτς διαμόρφωσε το 13-21 της πρώτης περιόδου. Κι αυτό, με τη Φενέρ να έχει 1/8 τρίποντα, αλλά το Τριφύλλι να έχει μόλις 2 ασίστ για 3 λάθη.

Η ενέργεια που εβγαλε ο Καλαϊτζάκης στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου με κλέψιμο και λέι απ στον αιφνιδιασμό, αλλά κι ένα ακόμα δύσκολο καλάθι έβαλε τον κόσμο στο παιχνίδι. Η άμυνα του Παναθηναϊκού άρχισε να «δαγκώνει» τους παίκτες της Φενέρ, με τον Ερνανγκόμεθ να κάνει τρομερή δουλειά (είχε +20 στο +/- πόντων τα 11:51 που βρέθηκε στο παρκέ) και την επίθεση να ρολάρει με συνεχόμενα καλάθια. Μέσα σε περίπου 4 λεπτά, με επιμέρους 12-4 ο Παναθηναϊκός εκμηδένισε το προβάδισμα των Τούρκων (25-25).

Ένα τρίποντο του Μπιμπέροβιτς 3:16 πριν από το τέλος του ημιχρόνου ξεκόλλησε το ματς από την ισοπαλία (27-30), αλλά το υπόλοιπο χρονικό διάστημα το Τριφύλλι ήταν χείμαρρος. Με 11-0 σερί, χάρη και σε ένα επιτυχημένο challenge του Εργκίν Αταμάν (σε καταφανέστατο αντιαθλητικό του Σανλί στον Λεσόρ) που έδωσε πέντε πόντους σε μία ουσιαστικά επίθεση, έκλεισε το πρώτο 20λεπτο στο +8 (38-30).

Παρά το γρήγορο σκορ από τον Καλάθη, με τις απίθανες άμυνες του Ερνανγκόμεθ, ο Παναθηναϊκός έφτασε για πρώτη φορά σε διψήφιο προβάδισμα (42-32). Η Φενέρ βρήκε λύσεις από την περιφέρεια με Καλάθη και Ουίλμπεκιν για να μην επιτρέψει στους γηπεδούχους να ξεφύγουν, αλλά ένα ξέσπασμα του -εκνευρισμένου από το ξύλο που «έτρωγε» χωρίς να του δίνονται φάουλ- Ναν κι ένα συνολικό 9-0 σερί έφερε τη διψήφια διαφορά στο +15 (53-38 στο 27'). Η Φενέρ αντέδρασε και έκλεισε την τρίτη περίοδο στο -10 (57-47).

Ένα έμμεσο τρίποντο του Ουίλμπεκιν έφερε περαιτέρω μείωση του σκορ με την έναρξη του τέταρτου δεκαλέπτου κι έκανε έξαλλο τον Αταμάν που επανέφερε εσπευσμένα τον Γκραντ στη θέση του Βιλντόζα. Η δημιουργία του Μαντάρ για τον Μότλεϊ «πλήγωσε» τους Πράσινους, με τη διαφορά να πέφτει κι άλλο (59-54 στο 32'). Μέσα σε όλα μέσα σε 2,5 λεπτά η τριάδα των ρέφερι σφύριξε φάουλ όλα τα τσεκαρίσματα στην άμυνα και η Φενέρ είχε βολές σε κάθε φάουλ για τα επόμενα 7,5 λεπτά. Ο Ναν έδωσε ανάσες στην επίθεση, αλλά η ευκολία με την οποία πήγαινε η τουρκική ομάδα στη «γραμμή της φιλανθρωπίας» την κρατούσε κοντά στο σκορ (63-58 στο 35'). Ο Ναν έκανε το δικό του σόου στην επίθεση, διατηρώντας το πράσινο προβάδισμα, ενώ με μια καθοριστική τάπα στον Καλάθη, 2 λεπτά πριν από το τέλος, με το σκορ στο 69-61, έβαλε τις βάσεις για τη μεγάλη νίκη.

Στο τέλος ο Παναθηναϊκός κυνήγησε και τη διαφορά των 14 πόντων με την οποία είχε χάσει στην Πόλη, με τον Λεσόρ να κάνει το +13 (74-61), στα 34 δεύτερα από το τέλος, αλλά ο Ουίλμπεκιν πέτυχε καλάθι και ο Γκραντ αστόχησε στο τρίποντο.

O Ματίας Λεσόρ ήταν επιβλητικός κόντρα στους ψηλούς της Φενέρ και με 13 πόντους, 8 ριμπάουντ και 23 πόντους στο σύστημα αξιολόγησης ήταν ο κορυφαίος του παρκέ.

ΤΟ ΚΛΕΙΔΙ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Η άμυνα που έπαιξε ο Παναθηναϊκός και ειδικά οι Ερνανγκόμεθ και Καλαϊτζάκης στο δεύτερο δεκάλεπτο, αλλά και ο επιθετικός οίστρος του Κέντρικ Ναν στο δεύτερο ημίχρονο, όταν και είχε τους 19 από τους 23 πόντους του.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-21, 38-30, 57-47, 74-63

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ AKTOR (Αταμάν): Καλαϊτζάκης 6 (4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Βιλντόζα 7 (1), Γκραντ 9 (3 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 λάθη), Ναν 23 (10/22 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 3/3 βολές), Λεσόρ 13 (8 ριμπάουντ), Αντετοκούνμπο, Γκριγκόνις 5 (1), Ερνανγκόμεθ 5 (8 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Μήτογλου 8.

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Γιασικεβίτσιους): Μότλεϊ 16 (5/7 δίποντα, 6/8 βολές, 5 ριμπάουντ), Γουίλμπεκιν 10 (1/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Σανλί 5 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ), Παπαγιάννης, Χέιζ-Ντέιβις 4 (0/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 λάθη), Μπιμπέροβιτς 12 (2), Νουά 4, Γκούντουριτς (0/2 σουτ), Ντόρσεϊ, Καλάθης 12 (3 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα, 3 λάθη), Μαντάρ.

Δείτε ΕΔΩ τα στατιστικά του αγώνα

ΕΠΟΜΕΝΟΣ ΑΝΤΙΠΑΛΟΣ: Ο Παναθηναϊκός AKTOR ταξιδεύει στην Ισπανία μετά τη διακοπή της EuroLeague, όπου θα αντιμετωπίσει την Πέμπτη (29/2, 21:45) την Ρεάλ Μαδρίτης, ενώ η Φενέρμπαχτσε υποδέχεται την Παρασκευή (1/3, 19:45) την Μπασκόνια.