To τρίποντο του Χαλιμπάρτον από το... σπίτι του 2'' πριν από τη λήξη του ματς (vid)

Ταϊρίς Χαλιμπέρτον

Ταϊρίς Χαλιμπέρτον/ printscreen

Sportal newsroom Ελένη Ανδρικοπούλου 09:19 - 06.03.2023 / Ανανεώθηκε: 11:19 - 06.03.2023

Ο Ταϊρίς Χαλιμπάρτον με τρίποντο από 11 μέτρα στα 2'' πριν από τη λήξη του ματς, χάρισε τη νίκη στους Ιντιάνα Πέισερς επί των Μπουλς με 125-122 μέσα στο Σικάγο.

Ο Ταϊρίς Χαλιμπάρτον έδωσε μία μοναδική παράσταση στο «United Center». Ο γκαρντ των Πέισερς ήταν εξαιρετικός καθ' όλη τη διάρκεια του ματς με τους Σικάγο Μπουλς αλλά το καλύτερο το κρατούσε για το τέλος.

Ο Ζακ Λαβίν ευστοχεί σε μία από τις δύο ελεύθερες βολές για το 122-122 22.6'' πριν τη λήξη της αναμέτρησης. Ο Ταϊρίς Χαλιμπάρτον μετά την δεύτερη άστοχη βολή του σούτινγκ γκαρντ των Σικάγο Μπουλς ανέβαλε την επίθεση της ομάδα του. Ο γκαρντ των Πέισερς μολονότι υπήρχε και το μαξιλαράκι της παράτασης αποφάσισε να εκδηλώσει κανονικά επίθεση. Το πήρε πάνω του.

Απίθανος Γιάννης: Έκανε... απατεωνιά για να πάρει το 10ο ριμπάουντ και να κάνει triple double (vid)
NBA

06:14 - 06.03.2023

Στην τελευταία επίθεση o Γιάννης Αντετοκούνμπο κι ενώ όλα είχαν κριθεί και κανένας δεν τον μάρκαρε, σκέφτηκε πως μόνο ένας τρόπος υπήρχε για να πάρει το ριμπάουντ που χρειαζόταν ώστε να κάνει triple double. Να… κλέψει!

Ο Ταϊρίς Χαλιμπάρτον όχι μόνο δεν πτοήθηκε που είχε να αντιμετωπίσει την άμυνα του Μπέβερλι αλλά έστειλε τη μπάλα... συστημένη στο καλάθι των γηπεδούχων με τρίποντο από το... σπίτι του για το τελικό 125-122. Με αυτό τον φοβερό τρόπο χάρισε την νίκη στους Πέισερς.

Ο ηγέτης των Ιντιάνα Πέισερς τελείωσε το ματς έχοντας 29 πόντους με 5/8 δίποντα, 6/9 τρίποντα, 1/1 βολή, 11 ασίστ, 3 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο, 1 τάπα και 3 λάθη σε 34 λεπτά.