©Photo by Joao Rico/DeFodi Images via Getty Images

Δημήτρης Μπαλής 20:18 - 26.03.2023

Ο νυν παγκόσμιος πρωταθλητής ξεκίνησε με το δεξί να υπερασπιστεί τον τίτλο του.

Ενας απίθανος Μπανιάια έδειξε από την αρχή του πρωταθλήματος ότι θέλει να είναι ο μεγάλος πρωταγωνιστής του MotoGP και φέτος.

Ο αναβάτης της Ducati, κατάφερε χθες να κερδίσει τον πρώτο αγώνα σπριντ στην ιστορία του σπορ, και σήμερα τον πρώτο αγώνα της χρονιάς.

Η έναρξη του γκραν πρι ήταν εντυπωσιακή, καθώς ο Ολιβέιρα της RNF Aprilia πήρε το προβάδισμα από την τέταρτη θέση στο γκριντ. Ωστόσο, ο τοπικός ήρωας δεν μπόρεσε να κρατήσει σφιχτά τη γραμμή τη γραμμή του, επιτρέποντας στον Μάρτιν της Pramac να πάρει κεφάλι, αν και ο Μάρκεθ προσπάθησε να το ανατρέψει στη στροφή 3.

Γλίτωσε τα χειρότερα ο Εσπαργκαρό μετά από το ατύχημα στη Πορτογαλία (vid)
MOTOGP

19:02 - 26.03.2023

Ο γιατρός του MotoGP, Άνχελ Σάρτε, λέει ότι ο Πολ Εσπαργκαρό είναι νευρολογικά καλά, αφού μεταφέρθηκε με αεροπλάνο στο νοσοκομείο μετά από ένα βίαιο ατύχημα στο FP2 για το Grand Prix της Πορτογαλίας.

Η μάχη ήταν πολύ έντονη ανάμεσα στους τρεις αναβάτες, με αποτέλεσμα να το εκμεταλλευτεί ο Μπανιάια, αρχικά με την 3η θέση και έπειτα ανεβαίνοντας δεύτερος, στον δεύτερο γύρο. Στη συνέχεια ο Μπανιάια πέρασε τον Ολιβέιρα, για να πάρει τα ηνία του αγώνα, αφήνοντας τους υπόλοιπους να έχουν μεγάλη κόντρα μεταξύ τους.

Όλα κυλούσαν έτσι μέχρι τον 25ο γύρο, όταν ο Μάρκεθ έκανε λάθος εκτίμηση στο φρενάρισμα, και ήρθε σε επαφή με τον Μάρτιν, πριν χτυπήσει τη Honda του στον Ολιβέιρα.

Και οι δύο αναβάτες εγκατέλειψαν, με τον Ολιβέιρα να φεύγει με φορείο, χωρίς να έχει κατάγματα, όπως έδειξαν οι ακτινογραφίες, στη συνέχεια. Αργότερα ο Μάρκεθ ζήτησε συγνώμη.

Πάντως, ο Μάρκεθ θα υποβληθεί σε ελέγχους στο νοσοκομείο της Βαρκελώνης για πιθανό κάταγμα στο δεξί του χέρι, μετά το ατύχημά του.

Ο Βινιάλες ήταν ο κερδισμένος από αυτό το ατύχημα, εκμεταλλευόμενος και την απουσία του Μπαστιανίνι, μετά από κάταγμα στον ώμο στον αγώνα σπριντ του Σαββάτου. Ο Βινιάλες προσπάθησε να κυνηγήσει τον Μπανιάια, μάταια όμως, καθώς ο Ιταλός κέρδισε με διαφορά 0,687 δευτερόλεπτα.

Ο Μάρκο Μπετσέκι ολοκλήρωσε το βάθρο από την έβδομη θέση στο γκριντ, με τη VR46 Ducati, ενώ ο Ζαρκό της Pramac, στον τελευταίο γύρο μπόρεσε να πάρει την 4η θέση.

Ο Φάμπιο Κουαρταραρό είχε ένα ακόμα δύσκολο ξεκίνημα, μένοντας όγδοος, με έναντο τον Αλεξ Εσπαργκαρό της Aprilia.

Ο Αλεξ Ρινς ολοκλήρωσε το top 10 με τη Honda με τον Ζόαν Μιρ της εργοστασιακής Honda να είναι 11ος, αφού εξέτισε την ποινή του για μεγάλο γύρο, για τη σύγκρουσή του με τον Κουαρταραρό στον αγώνα σπριντ.

Ο Μάρτιν έπεσε στη 16η θέση μετά την εμπλοκή στο ατύχημα Μάρκεθ / Ολιβέιρα, ανέβηκε 10ος αλλά είχε πτώση στον 20ο γύρο. Πτώση είχε και ο Λούκα Μαρίνι με τη δεύτερη VR46 Ducati.

Ο Μπανιάια μετά τη διπλή του νίκη έχει 12 πόντους διαφορά από τους υπόλοιπους.

Στον αγώνα δεν πήρε μέρος ο Πολ Εσπαργκαρό, ο οποίος στο δεύτερο σκέλος των ελεύθερων δοκιμαστικών της Παρασκευής, βγήκε στην στροφή 10, πήρε πολλές τούμπες και κατέληξε στις μπαριέρες. Ο τραυματισμός του ήταν σοβαρός, καθώς μεταφέρθηκε με ελικόπτερο στο νοσοκομείο. Εχοντας θλάση στο στήθος, βρίσκεται στο στάδιο της αποθεραπείας. Τιμητικά, η ομάδα του Tech3 GASGAS, δεν θα τον αντικαταστήσει και στα επόμενα δύο γκραν πρι, άρα θα έχει μόνο έναν αναβάτη.

Επόμενο γκραν πρι στην Αργεντινή, 31 Μαρτίου – 2 Απριλίου.