LIVE: ΑΕΚ - ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ

Βασίλης Πολυχρονόπουλος 13:31 - 24.04.2024 / Ανανεώθηκε: 22:28 - 24.04.2024

Παρακολουθήστε μέσω του Sportal την εξέλιξη του μεγάλου ντέρμπι ανάμεσα σε ΑΕΚ και Παναθηναϊκό στην «OPAP Arena» για την 7η αγωνιστική των playoffs της Stoiximan Super League.

Η σαφώς ανώτερη ΑΕΚ παίρνει μία τεράστια νίκη, που ισοδυναμεί με μισό πρωτάθλημα!

90+4'

Τέλος! Ο διαιτητής σφυρίζει για τελευταία φορά.

Τέλος παιχνιδιού: ΑΕΚ - Παναθηναϊκός 3-0

90+3'

Ο Λιβάι δεν κατάφερε να περάσει τον Αράο στον ένας με έναν για να βγει τετ α τετ.

90'

Τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων.

90'

Η ΑΕΚ έχει την μπάλα, την κυκλοφορεί και κάνει διαχείριση, την ώρα που ο Παναθηναϊκός μοιάζει ανήμπορος να κάνει το οτιδήποτε.

O τίτλος πλέον απομακρύνεται σημαντικά. Ο Παναθηναϊκός δεν έχει χρόνο για μοιρολόγια. Πρέπει να ανασυνταχτεί μέχρι την Κυριακή και να νικήσει τον Άρη. Αφενός, για να εξαντλήσει τις λίγες πιθανότητες για το πρωτάθλημα. Αφετέρου, για να σιγουρέψει ότι δεν θα κινδυνεύσει η παρουσία του στην τριάδα της βαθμολογίας και η σιγουριά για την ευρωπαϊκή συμμετοχή.

Το γκολ του Ελίασον για το 3-0 της ΑΕΚ

86'

Στο έδαφος ο Γιόνσον, ο οποίος εδώ και λίγα λεπτά φαίνεται να έχει κάποιες ενοχλήσεις στο δεξί του πόδι.

82'

Αλλαγή

Ο Ορμπελίν Πινέδα βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Πέτρος Μάνταλος.

Το πρόβλημα του Παναθηναϊκού, πρωτίστως, εκτός από την τακτική και την απόδοση, είναι πνευματικό. Όλοι ήταν ανέτοιμοι για αυτό το παιχνίδι.

79'

Τεράστια ευκαιρία για την ΑΕΚ! Ο Λιβάι Γκαρσία με μία κεφαλιά έβγαλε σε θέση τετ α τετ τον Πινέδα, όμως εκείνος με το πλασέ του έστειλε την μπάλα χιλιοστά δίπλα από το δοκάρι.

Ο Αλμέιδα με τις τρεις αλλαγές που έκανε τώρα, αλλάζει ξανά και τον σχηματισμό, με τριάδα στο κέντρο της άμυνας. Σ' ένα σχήμα που είναι 3-4-3

77'

Αλλαγή

Ο Γιάννης Κώτσιρας βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Γιώργος Βαγιαννίδης.

77'

Αλλαγή

Ο Νίκλας Ελίασον βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Γεράσιμος Μήτογλου.

76'

Αλλαγή

Ο Εζεκιέλ Πόνσε βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Λιβάι Γκαρσια.

76'

Αλλαγή

Ο Λάζαρος Ρότα βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Νορντίν Άμραμπατ.

Ολική κατάρρευση, δυστυχώς. Η ΑΕΚ νικά δίκαια, ο Παναθηναϊκός είναι ανούσιος και εκνευριστικός.

Ο Πινέδα και πάλι έχει κάνει σχεδόν την μισή δουλειά, για να βάλει τελικά το γκολ ο Ελίασον.

69'

ΓΚΟΟΛ για την ΑΕΚ, 3-0! Ο Σιμάνσκι με υπέροχη κάθετη έδωσε στον Πινέδα, εκείνος γύρισε μέσα στην περιοχή, ο Γκατσίνοβιτς έκανε το σουτ, αλλά ο Ντραγκόβσκι του είπε όχι, όμως στη συνέχει ο Ελίασον πήρε το ριμπάουντ και πλάσαρε για το προβάδισμα τριών τερμάτων της Ένωσης.

68'

Κίτρινη κάρτα

Κίτρινη κάρτα για τον Σαμέτ Ακαϊντίν.

Ανεκδιήγητες επιλογές από τους παίκτες του Παναθηναϊκού. Ούτε μία δημιουργία προϋπόθεσης για ευκαιρία.

66'

Φέρνει την μπάλα στην αντίπαλη περιοχή ο Χατζισαφί με εξαιρετικό γύρισμα, μάζεψε ο Ντραγκόβσκι προ του Γκατσίνοβιτς.

64'

Αλλαγή

Ο Χουάνκαρ βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Φιλίπ Μλαντένοβιτς.

64'

Αλλαγή

Ο Τάσος Μπακασέτας βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Μπέντζαμιν Βέρμπιτς.

63'

Κίτρινη κάρτα για τον Τιν Γεντβάι, που με αντικανονικό μαρκάρισμα σταμάτησε τον Ελίασον, που έφευγε στην κόντρα.

63'

Γύρισμα του Χουάνκαρ μέσα στην αντίπαλη περιοχή, απομακρύνει ο Βίντα.

61'

Διπλή ΑΣΥΛΛΗΠΤΗ ευκαιρία για την ΑΕΚ! Αρχικά ο Πινέδα μετά από φοβερή ενέργεια σημάδεψε το δοκάρι και στη συνέχεια ο Πόνσε πήρε το ριμπάουντ με «ψαλιδάκι», ο Ντραγκόβσκι απέκρουσε και η μπάλα ξαναχτύπησε στο δοκάρι.

Στην αλλαγή που έκανε ο Αλμέιδα με τον Γκατσίνοβιτς, φαίνεται να αλλάζει και ο σχηματισμός σ' ένα 4-3-3.

59'

Εντυπωσιακή ενέργεια από τον Σιμάνσκι, που αφού έκλεψε έκανε ένα σουτ στην κίνηση ενώ η μπάλα ήταν στον αέρα, μπλόκαρε ο Ντραγκόβσκι.

58'

Αλλαγή

Ο Σέρχιο Αραούχο βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Μιγιάτ Γκατσίνοβιτς.

57'

Καθολική αποθέωση για τον Σέρχιο Αραούχο, την ώρα που κατευθύνεται προς τον πάγκο

57'

Πήγε σε γέμισμα ο Μπακασέτας, έδιωξε ο Βίντα. Στη συνέχεια ο Χουάνκαρ έκανε ένα κάκιστο σουτ στην κίνηση.

Ο Παναθηναϊκός κρατάει μπάλα, όμως είναι ανούσιος. Δεν έχει απειλήσει καθόλου, με εξαίρεση μακρινά σουτ.

56'

Φάουλ αρκετά έξω από την περιοχή για τον Παναθηναϊκό, όμως δεν αποκλείεται να το πάει και απευθείας ο Μπακασέτας.

55'

Πολύ δυνατές μονομαχίες ανάμεσα στους παίκτες των δύο ομάδων, αφήνει το σκληρό παιχνίδι ο Γάλλος.

54'

Επιχειρεί ένα σουτ έξω από την περιοχή ο Ιωαννίδης, πολύ ψηλά η μπάλα.

Ο Αραούχο είναι μεν από τους καλύτερους παίκτες της ΑΕΚ αλλά ήδη φαίνεται να έχει κουραστεί

51'

Έκρυψαν την μπάλα οι παίκτες της ΑΕΚ, που συνεργάστηκαν υπέροχα, αλλά στο τέλος της φάσης του σουτ του Πινέδα κόντραρε στα σώματα.

50'

Ο Βίντα γλίστρησε και παραλίγο να φύγει σε θέση τετ α τετ ο Σπόραρ, όμως ο Κροάτης σηκώθηκε άμεσα και γύρισε την μπάλα στον Αθανασιάδη.

Το γκολ του Πόνσε για το 2-0 της ΑΕΚ

Χωρίς εξτρέμ ο Παναθηναϊκός στο δεύτερο ημίχρονο, με 4-4-2 και "ρόμβο" στο κέντρο. Ο Μπακασέτας στο "10", Τσέριν και Βιλένα οι δύο εσωτερικοί μέσοι και ο Αράο στο "6".

47'

Δοκίμασε το πόδι του ο Ιωαννίδης έξω από την περιοχή, μπλόκαρε ο Αθανασιάδης.

46'

Αλλαγή

Ο Δημήτρης Λημνιός βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Αντράζ Σπόραρ.

46'

Αλλαγή

Ο Σεμπάστιαν Παλάσιος βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Τόνι Βιλένα.

Οι πανηγυρισμοί του Δημήτρη Μελισσανίδη

46'

Άρχισε το δεύτερο μέρος!

Ο Γιόνσον πήρε τις τελευταίες οδηγίες από τον Αλμέιδα, προφανώς για τον καινούργιο σχηματισμό του Παναθηναϊκού, μετά τις αλλαγές του.

Έχουν βγει οι παίκτες των δύο ομάδων στον αγωνιστικό χώρο για το δεύτερο ημίχρονο.

Η ΑΕΚ έκανε το καλύτερο πρώτο ημίχρονο στο κομμάτι της τακτικής προσήλωσης, ίσως ολόκληρης της φετινής σεζόν.

Το πέναλτι που ζήτησαν οι «πράσινοι»

Εν μέρει, δίκαιο το σκορ του πρώτου ημιχρόνου. Η ΑΕΚ είναι καλύτερη και το θέλει περισσότερο από τον Παναθηναϊκό, αλλά για άλλη μία φορά έχει σκανδαλώδη εύνοια από τον διαιτητή και στο VAR στη Νέα Φιλαδέλφεια. Ο Ντελαζό και ο Καστρό έκλεισαν τα μάτια στην ξεκάθαρη παράβαση του Αραούχο στον Κώτσιρα.

Τέλος πρώτου ημιχρόνου: ΑΕΚ - Παναθηναϊκός 2-0

45+3'

Τέλος! Ο διαιτητής σφυρίζει τη λήξη του ημιχρόνου.

45+1'

Ο Ρότα έκλεψε εξαιρετικά και έδωσε στον Πινέδα, ο οποίος του την επέστρεψε, αλλά δεν πρόλαβε να φτάσει σε αυτή, με τον Αράο να κόβει.

44'

Φοβερή κάθετη του Ρότα στον Ελίασον, ο Σουηδός δεν κατάφερε να κάνει το γύρισμα όμως. Κόντραρε η μπάλα.

Ο Πόνσε πετυχαίνει το πρώτο του φετινό γκολ σε ντέρμπι είτε με Παναθηναϊκό, είτε με Ολυμπιακό και είναι κάτι που κυνηγούσε από την αρχή της σεζόν.

Τραγικό λάθος του Ακαίντίν και η καταστροφή για τον Παναθηναϊκό ολοκληρώνεται. Πολύ δύσκολα πλέον να γυρίσει αυτό το παιχνίδι...

38'

ΓΚΟΟΛ για την ΑΕΚ, 2-0! Μετά από τραγικό λάθος του Ακαϊντίν στα μετόπισθεν, ο Πόνσε έκλεψε, βγήκε σε θέση τετ α τετ και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Ο Παναθηναϊκός δεν είναι καλός, όμως δεν έχει πάρει αυτό που δικαιούται από τον Γουίλι Ντελαζό και τον Αλεξάντερ Καστρό στο VAR.

Έχουν αλλάξει θέσεις ο Πινέδα με τον Αραούχο. Ο Μεξικανός έχει πάει στον άξονα και ο Αργεντινός στο αριστερό άκρο.

34'

Τεράστια ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό! Μετά από γέμισμα του Μπακασέτα, ο Ιωαννίδης πήρε την κεφαλιά και η μπάλα πέρασε λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι του Αθανασιάδη.

33'

Πριν που ο Ντελαζό κιτρίνισε τον πάγκο του Παναθηναϊκού, έδειξε κάρτα και στον Τερίμ. Οι άνθρωποι του Τριφυλλιού «φώναξαν» για πέναλτι σε ένα μαρκάρισμα του Αραούχο στον Κώτσιρα.

Άλλος ένας διαιτητής και άλλος ένας VARίστας που αδικούν κατάφορα τον Παναθηναϊκό στη Νέα Φιλαδέλφεια. Ο Αραούχο κλωτσάει τον Κώτσιρα εντός περιοχής και κανένας από τους δύο Γάλλους δεν υποδεικνύει την παράβαση. Κάθε χρονιά, κάθε ματς στα Play Offs, σε αυτό το γήπεδο συμβαίνει κάτι παράξενο.

Μέχρι τώρα το πλάνο που έχει φτιάξει ο Αλμέιδα, βγαίνει 100% στο γήπεδο.

Το γκολ του Ελίασον για το 1-0 της ΑΕΚ

28'

Κάρτες τώρα στον πάγκο του Τριφυλλιού από τον Γάλλο ρέφερι.

28'

Μετά από γέμισμα η μπάλα έφτασε στον Αραούχο μέσα στην περιοχή, εκείνος έκανε ένα σουτ, αλλά η μπάλα κόντραρε.

26'

Τεράστια ευκαιρία για την ΑΕΚ, που χτύπησε στην κόντρα με τον Ελίασον να κάνει ωραία κάθετη στον Πόνσε, ο οποίος δεν έκανε καλό τελείωμα από θέση τετ α τετ.

Δεν έχει ανάπτυξη ο Παναθηναϊκός, ψάχνει τον Ιωαννίδη με μεγάλες μπαλιές.

23'

Παρατηρήσεις του Γάλλου διαιτητή στον Αλμέιδα.

21'

Κεφαλιά του Βίντα μετά από κόρνερ του Ελίασον, στην αγκαλιά του Ντραγκόβσκι η μπάλα.

20'

Σουτ του Αραούχο λίγο έξω από την περιοχή, κόντραρε στα σώματα η μπάλα.

Εάν δεν αφυπνιστούν οι παίκτες του Παναθηναϊκού, το βράδυ θα είναι πολύ δύσκολο.

Τρομερή δουλειά κάνει μέχρι τώρα η ΑΕΚ στο πρέσινγκ σ' όλους τους χώρους

14'

Καλή στιγμή για την ΑΕΚ, με τον Πόνσε να δοκιμάζει ένα σουτ μέσα από την περιοχή από διαγώνια θέση και τον Ντραγκόβσκι να του λέει όχι.

14'

Συνεχίζει να πιέζει ψηλά η ΑΕΚ παρά το προβάδισμα της.

11'

Γύρισμα του Ρότα, περνάει παράλληλα απ' όλους η μπάλα.

Ο Αλμέιδα φώναξε δίπλα του τον Χατζισαφί για να του δώσει οδηγίες για τον Παλάσιος.

9'

Ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό, με ένα δυνατό σουτ του Παλάσιος στην κίνηση μέσα από την περιοχή να περνάει άουτ.

Είναι κωμικό αυτό που συμβαίνει. Τέταρτο ντέρμπι στα Play Offs, o Παναθηναϊκός μένει πίσω στο σκορ και πρέπει να κυνηγήσει. Ξανά νωρίς στη διάρκεια...

Ο Ελίασον που έβαλε το γκολ, είναι και αυτός που έχει ξεκινήσει την φάση, καθώς έχει κάνει το κλέψιμο της μπάλας

7'

Ο Ορμπελίν Πινέδα έδωσε την ασίστ για το γκολ.

7'

ΓΚΟΟΛ για την ΑΕΚ, 1-0! Μετά από κλέψιμο του Ελίασον η μπάλα πήγε στον Πινέδα, εκείνος έδωσε ξανά στον Ελίασον και ο Σουηδός με ένα υπέροχο σουτ νίκησε τον Ντραγκόβσκιμ δίνοντας προβάδισμα στον Δικέφαλο με το... καλημέρα.

6'

Τεράστια ευκαιρία για την ΑΕΚ! Μετά από σέντρα του Ελίασον ο Πόνσε πήρε την κεφαλιά και η μπάλα πέρασε ελάχιστα δίπλα από το δεξί δοκάρι του Ντραγκόβσκι.

Η απώλεια του Μπερνάρ είναι μεγάλη για τον Τερίμ. Οπότε, αυτό σημαίνει πως ο Παλάσιος και ο Λημνιός πρέπει να αναπληρώσουν αυτά που έδινε ο Βραζιλιάνος, έστω και με διαφορετικό τρόπο.

2'

Υπέροχη κάθετη του Αραούχο στον Ελίασον, έκοψε εξαιρετικά ο Χουάνκαρ όμως.

1'

Άρχισε το ματς!

Ασύλληπτη ατμόσφαιρα για ακόμη μία φορά στην OPAP Arena.

Οι παίκτες των δύο ομάδων πραγματοποιούν την είσοδο τους στον αγωνιστικό χώρο.

Ο Αραούχο παίζει βασικός για πρώτη φορά μετά από το ματς με την Λαμία, τον περασμένο Νοέμβρη. Αλλά είναι κάτι που δικαιολογείται, με βάση την εικόνα που έδειχνε στα Σπάτα στις προπονήσεις, ήδη από την προηγούμενη εβδομάδα.

Ο Φατίχ Τερίμ επέλεξε για τα άκρα της επίθεσης τον Παλάσιος και όχι τον Βέρμπιτς, που πρόβαλλε ως το φαβορί. Όσο για το δεξιό άκρο, ο Τούρκος στηρίζει για δεύτερο συνεχόμενο ματς τον Λημνιό.

Ολοκληρώθηκε το ζέσταμα των δύο ομάδων, μετράμε αντίστροφα για τη σέντρα.

Βγήκαν για ζέσταμα και οι παίκτες του Παναθηναϊκού τώρα, με τον κόσμο της ΑΕΚ να τους αποδοκιμάζει.

Εκτός αποστολής τελικά ο Μπερνάρ για τους «πράσινους».

Βγήκαν για προθέρμανση οι παίκτες της ΑΕΚ εν μέσω αποθέωσης.

Η ενδεκάδα του Παναθηναϊκού: Ντραγκόβσκι, Χουάνκαρ, Γέντβαϊ, Κώτσιρα, Ακαϊντίν, Τσέριν, Μπακασέτας, Λημνιός, Αράο, Παλάσιος, Ιωαννίδης.

Η ενδεκάδα της ΑΕΚ: Αθανασιάδης, Ρότα, Βίντα, Κάλενς, Χατζισαφί, Σιμάνσκι, Γιόνσον, Πινέδα, Ελίασον, Αραούχο, Πόνσε.

Ας δούμε τις ενδεκάδες των δύο ομάδων.

Καλησπέρα σας. Όπως γράψαμε το μεσημέρι, ο Μπερνάρ πήγε με την ομάδα του Παναθηναϊκού στην «Αγια Σοφιά». Περιμένουμε σε λίγα λεπτά να μάθουμε εάν θα χρησιμοποιηθεί ή όχι.

Η πρώτη αντίδραση των οπαδών της ΑΕΚ όταν είδαν τον Μπακασέτα (gallery)
STOIXIMAN SUPER LEAGUE

19:25 - 24.04.2024

Οι παίκτες του Παναθηναϊκού βγήκαν για την καθιερωμένη βόλτα στον αγωνιστικό χώρο της «OPAP Arena» πριν το ντέρμπι με την ΑΕΚ και ο Τάσος Μπακασέτας τράβηξε τα... βλέμματα (και όχι μόνο) των φίλων της Ένωσης.

Σειρά των παικτών της ΑΕΚ για την αναγνωριστική τους βόλτα στον αγωνιστικό χώρο. Αποθέωση φυσικά από τους φίλους της Ένωσης.

Βγήκαν για την αναγνωριστική βόλτα στον αγωνιστικό χώρο της OPAP Arena οι παίκτες του Παναθηναϊκού. Έντονες αποδοκιμασίες από τους οργανωμένους οπαδούς της ΑΕΚ.

Στο ματς του πρώτου γύρου της κανονικής διάρκειας στη Λεωφόρο η ΑΕΚ επικράτησε με 2-1, στο παιχνίδι του δεύτερου γύρου στην OPAP Arena οι δύο ομάδες ήρθαν ισόπαλες με 2-2, ενώ στον πρώτο αγώνα για τα playoffs στη Λεωφόρο ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 2-1.

Στις τρεις αναμετρήσεις που έχουν δώσει οι δύο ομάδες τη φετινή σεζόν επικρατεί η απόλυτη ισορροπία. Από μία νίκη για κάθε ομάδα και μάλιστα με ίδιο σκορ, ενώ υπάρχει και μία ισοπαλία.

Οι σκέψεις Τερίμ για Μπερνάρ και την ενδεκάδα με ΑΕΚ

14:45 - 24.04.2024

Το μυστήριο με τον Μπερνάρ καλά... κρατεί στον Παναθηναϊκό και οι εξελίξεις με τον Βραζιλιάνο άσο θα καθορίσουν τις αποφάσεις του Τερίμ για την τακτική και την ενδεκάδα στο αποψινό ντέρμπι με την ΑΕΚ.

Στις τέσσερις αναμετρήσεις που έχουν δώσει τα τελευταία χρόνια για τα Super League Playouts με γηπεδούχο την ΑΕΚ υπάρχουν ισάριθμες ισοπαλίες, με δύο 0-0 και δύο 1-1.

Τα πέντε από τα τελευταία δέκα παιχνίδια των δύο ομάδων και στις δύο έδρες έχουν ολοκληρωθεί ισόπαλα, με την ΑΕΚ να είναι η μόνη που έχει καταφέρει να κάνει εκτός έδρας νίκη σε αυτή τη σειρά των μεταξύ τους αγώνων, ενώ στις άλλες τέσσερις υπάρχουν τρεις εντός έδρας νίκες του Παναθηναϊκού και μια των «κιτρινόμαυρων».

Ας δούμε και κάποια ενδιαφέροντα στατιστικά για το αποψινό ντέρμπι...

Από την άλλη, ο Παναθηναϊκός προέρχεται από την επιβλητική εκτός έδρας νίκη επί της Λαμίας με 5-0 και θέλει το «τρίποντο» που θα τον φέρει στην κορυφή και στο +2 από τους «κιτρινόμαυρους».

Η ΑΕΚ προέρχεται από τη νίκη επί του Άρη στο «Κλ. Βικελίδης», είναι πρωτοπόρος με 72 βαθμούς και θέλει τη νίκη, προκειμένου να παραμείνει στην κορυφή και να αυξήσει τη διαφορά της από τους «πράσινους», κάνοντας παράλληλα ένα σημαντικό βήμα προς την κατάκτηση του τίτλου.

Σέντρα στις 20:30, τηλεοπτική μετάδοση από Cosmote Sport 1.

Καλησπέρα σας, μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη του μεγάλου ντέρμπι της 6ης αγωνιστικής των playoffs της Stoiximan Super League ανάμεσα σε ΑΕΚ και Παναθηναϊκό στην «OPAP Arena».