LIVE: Εικόνα από τους πανηγυρισμούς στο Μπουένος Άιρες για την κατάκτηση του Μουντιάλ από την Αργεντινή

Μπουένος Άιρες / PrtScrn

Sportal newsroom 21:07 - 18.12.2022 / Ανανεώθηκε: 14:53 - 19.12.2022

Δείτε ζωντανά όσα συμβαίνουν αυτή τη στιγμή στο Μπουένος Άιρες μετά την κατάκτηση του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2022 από την Αργεντινή.

Η Αργεντινή επικράτησε 4-2 της Γαλλίας στην διαδικασία των πέναλτι και κατέκτησε το Μουντιάλ 2022, που διεξήχθη στα γήπεδα του Κατάρ. Πρόκειται πιθανότατα για τον τελικό του αιώνα, με την «αλμπισελέστε» να προηγείται 2-0 στο πρώτο ημίχρονο με τέρματα των Μέσι και Ντι Μαρία, την Γαλλία να κάνει την πρώτη (!) της τελική στο ματς στο 68' αλλά να βρίσκει δύο γκολ ισοφάρισης με τον Εμπαπέ στο 80' και το 82'.

Στην παράταση ο Μέσι σκόραρε ξανά για το 3-2, ο Εμπαπέ ισοφάρισε σχεδόν στην εκπνοή σημειώνοντας χατ τρικ, ο Μαρτίνες με εκπληκτική επέμβαση σε προσπάθεια του Κολό Μουανί κράτησε το 3-3 και ο τελικός κρίθηκε στην άσπρη βούλα. Πιο ψύχραιμοι εκεί οι παίκτες της Αργεντινής, πανηγύρισαν το τρόπαιο με τον Μοντιέλ να ευστοχεί στην εκτέλεση που έριξε τίτλους τέλους στη διοργάνωση. Και έβγαλε στους δρόμους τους συμπατριώτες του...