«Περίπατος» της ΑΕΚ στο Μαρκόπουλο και πρώτο βήμα για τα ημιτελικά

ΑΕΚ βόλεϊ γυναικών

Πηνελόπη Παπαδήμου 19:43 - 09.04.2023 / Ανανεώθηκε: 20:15 - 09.04.2023

Η ΑΕΚ επιβλήθηκε με 3-0 του Μαρκόπουλου στα Μεσόγεια και πήρε προβάδισμα πρόκρισης στα ημιτελικά της Volleyleague γυναικών.

Η ΑΕΚ βρίσκεται με το ένα πόδι στα ημιτελικά της Volleyleague γυναικών. Η Ένωση επιβλήθηκε με 3-0 σετ του Μαρκόπουλου στα Μεσόγεια και πήρε σημαντικό προβάδισμα πρόκρισης στην τετράδα.

Η ΑΕΚ, που κατέλαβε τη δεύτερη θέση στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος, δεν αντιμετώπισε προβλήματα στο ματς. Η Ένωση θέλει νίκη στο δεύτερο ματς τη Μεγάλη Τετάρτη προκειμένου να σφραγίσει την πρόκριση. Αξίζει να αναφέρουμε ότι η ομάδα του Γιουνούς Οτσάλ είχε νικήσει με το ίδιο σκορ στο Μαρκόπουλο και στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος, στον πρώτο της αγώνα μετά την κατάκτηση του Κυπέλλου.

Αν το Μαρκόπουλο επικρατήσει στο κλειστό της Νέας Φιλαδέλφειας, τότε δημιουργείται βαθμολογία, (3 βαθμοί για νίκη με 3-0 ή 3-1 σετ, 2 βαθμοί για νίκη με 3-2 σετ, 1 βαθμό για ήττα με 2-3 σετ και 0 βαθμοί για ήττα με 1-3 και 0-3 σετ). Εάν με την βαθμολογία αυτή έχουν τους ίδιους βαθμούς, τότε μετά τη λήξη του 2ου αγώνα θα διεξάγεται Χρυσό Σετ (golden set-σετ ισοπαλίας) στους δεκαπέντε (15) πόντους.

Η Ένωση μπήκε εντυπωσιακά στο ματς και προηγήθηκε με 1-6 μετά από δύο σερί λάθη της Λέιθαμ και άσο των Κωνσταντινίδου. Η ΑΕΚ δεν άφησε το πόδι της από το γκάζι και προσπέρασε με 3-11 μετά από άστοχη επίθεση της Φιτζμόρις. Η ομάδα του Γιουνούς Οτσάλ έφτασε στο 6-17 με δύο άσους της Βλαχάκη με τη διαφορά να φτάνει τους 14 πόντους (9-23) με άσο της Κωνσταντινίδου και λάθος της Φίτερερ. Η ΑΕΚ δεν δυσκολεύθηκε και έκανε το 13-25 με την Καλαντάτζε για το 0-1 στα σετ.

Με μπλοκ της Καλαντάτζε και επίθεση της Νίζετιχ, η ΑΕΚ προσπέρασε με 4-7 στο δεύτερο σετ. Με τρεις σερί άσους της ακραίας από την Αργεντινή, η Ένωση προσπέρασε με 7-12 με το Μαρκόπουλο να μην έχει απάντηση. Η διαφορά έφτασε τους 9 πόντους (12-21) μετά από λάθος επιθέσεις της Φίτερερ και της Φιτζμόρις. Με μπλοκ της Κουλίκοβα η ΑΕΚ έφτασε στο 15-24 με το Μαρκόπουλο να μειώνει σε 17-24 και το σετ να κλείνει για την Ένωση στο 17-25 με τη Βλαχάκη.

Η ΑΕΚ μπήκε φουριόζα και στο τρίτο σετ. Η Ένωση προσπέρασε με 3-13 με άσο της Νίζετιχ με τη διαφορά να φτάνει τους 13 πόντους (8-21) με επίθεση της Βλαχάκη. Η διαφορά διατηρήθηκε μέχρι τέλους και η Ένωση πήρε τη νίκη.

Διαιτητές: Μουλά Λ., Πρέντζας, Παρατηρητής: Ανδρονικίδης, Επόπτες: Κώτσιας, Τρίκκας, Γραμματεία: Ταλάρου.