Ο απίθανος Σίνερ έκανε ανατροπή από 2-0 σετ κόντρα στον Μεντβέντεφ και κατέκτησε το Australian Open

© Photo by Cameron Spencer/Getty Images

Πηνελόπη Παπαδήμου 14:32 - 28.01.2024 / Ανανεώθηκε: 15:07 - 28.01.2024

The Italian Job. Ο Γιάνικ Σίνερ βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο (0-2) κόντρα στον Ντανίλ Μεντβέντεφ στον τελικό του Australian Open αλλά ο Ιταλός έκανε απίθανη ανατροπή και κατέκτησε το πρώτο Grand Slam της καριέρας του.

Ο νέος, τελικά, ήταν ωραίος. Ο Γιάνικ Σίνερ βρέθηκε να χάνει με 2-0 σετ κόντρα στον Ντανίλ Μεντβέντεφ στον τελικό του Australian Open αλλά έκανε τεράστια ανατροπή (3-6, 3-6, 6-4, 6-4, 6-3) και κατέκτησε το πρώτο Grand Slam της καριέρας του.

Ο 22χρονος Ιταλός, που απέκλεισε στον ημιτελικό τον Νόβακ Τζόκοβιτς, ήταν... άφαντος για δύο σετ. Ωστόσο, στη συνέχεια ανέβασε την απόδοση στο σερβίς του, έβαλε καλές άμυνες στο τρομερά επιθετικό παιχνίδι του Μεντβέντεφ και έγραψε ιστορία στη Μελβούρνη αφού έγινε ο τρίτος Ιταλός που κατακτά Grand Slam.

Ο Ντανίλ Μεντβέντεφ είδε τα... φαντάσματα του παρελθόντος να ξυπνούν. Ο Ρώσος απώλεσε το τρόπαιο, όπως και το 2022 κόντρα στον Ράφα Ναδάλ. Τότε, είχε προηγηθεί πάλι με 2-0 σετ αλλά έχασε τελικά από τον Ισπανό. Αυτή ήταν η πέμπτη ήττα για τον Μεντβέντεφ σε έξι Grand Slam τελικούς.

Αρκετά αγχωμένος μπήκε στον τελικό ο Γιάνικ Σίνερ. Ο 22χρονος Ιταλός σέρβιρε με αρκετά κακό ποσοστό δίνοντας την ευκαιρία στον Μεντβέντεφ να προηγηθεί με μπρέικ πολύ νωρίς για το 3-1. Ο Ρώσος, από την άλλη δεν απειλήθηκε στο δικό του σερβίς, πήρε τα περισσότερα μεγάλα ράλι στο πρώτο σετ και το έκλεισε στο σερβίς του Ιταλού για το 6-3.

Ο Μεντβέντεφ συνέχισε να κυριαρχεί στο δεύτερο σετ. Ο Ρώσος σέρβιρε υποδειγματικά. Είναι χαρακτηριστικό ότι ο Σίνερ δεν κέρδισε πόντο στα τρία πρώτα service game του Ρώσου, που όδευε με μεγάλη άνεση στην κατάκτηση του δεύτερου σετ αφού προηγήθηκε με 5-1 έχοντας κάνει πάλι δύο μπρέικ.

Ωστόσο, ο Σίνερ έδειξε για πρώτη φορά αντίδραση στον τελικό. Ο 22χρονος Ιταλός «έσπασε» για πρώτη φορά το σερβίς του Μεντβέντεφ και στη συνέχεια κράτησε το σερβίς του για το 5-3. Ο Σίνερ είχε πάλι μπρέικ πόιντ στο ένατο γκέιμ του δεύτερου σετ, αλλά ο Μεντβέντεφ είχε απάντηση με μεγάλο σερβίς.

Ο Σίνερ έγινε πιο επιθετικός στο τρίτο σετ. Μην έχοντας τίποτα να χάσει, ο Ιταλός ανέβασε το ποσοστό του στο σερβίς, ενώ άρχισε να ανεβαίνει στις επιστροφές του. Κρατώντας αμφότεροι το σερβίς του, ο Μεντβέντεφ σέρβιρε για πρώτη φορά στο τελικό υπό πίεση στο 5-4. Ο Ρώσος έβγαλε μία απίθανη άμυνα σε dropshot του 22χρονου Ιταλού και φάνηκε να κάνει το hold, αλλά ο Σίνερ βρήκε το μπρέικ πόιντ και «έσπασε» το σερβίς του Μεντβέντεφ για το 6-4 και το 2-1 στα σετ.

Το μομέντουμ είχε, πια, αλλάξει υπέρ του Σίνερ. Ο Ιταλός συνέχισε να σερβίρει καλά, την ώρα που ο Μεντβέντεφ προσπαθούσε να κρατηθεί με νύχια και με δόντια αφού φαινόταν αρκετά κουρασμένος. Ο 22χρονος Σίνερ βρήκε μπρέικ στο πιο κρίσιμο γκέιμ και οδήγησε τον τελικό σε πέμπτο σετ.

Εκεί, ο Σίνερ βρήκε μπρέικ για το 4-2 κι ουσιαστικά τελείωσαν όλα. Ο Μεντβέντεφ κράτησε το σερβίς του, και στη συνέχεια ο Ιταλός έκλεισε τον αγώνα δίχως να αγχωθεί ιδιαίτερα.

Η περιγραφή του Sportal

5ο σετ 6-3

• 6-3 ο Σίνερ υπερασπίζεται το σερβίς του και κατακτά το Australian Open
  • 5-3 μένει ζωντανός ο Μεντβέντεφ. Ο Σίνερ θα σερβίρει για το τρόπαιο
  • 5-2 ο Σίνερ κρατάει το σερβίς του. Ο Μεντβέντεφ θα σερβίρει για να μείνει στον τελικό
  • 4-2 ο Σίνερ κάνει μπρέικ! Αν ο Ιταλός υπερασπιστεί το σερβίς του θα πάρει το Australian Open

Ο Σίνερ δεν έχει δεχθεί μπρέικ μετά το δεύτερο σετ. Θυμίζουμε ότι είχε δεχθεί τέσσερα στα δύο πρώτα σετ του τελικού

• 3-2 καλό σερβίς και πάλι από τον Σίνερ

Ο Μεντβέντεφ έχει παίξει 31 σετ σε αυτό το τουρνουά, περισσότερα από κάθε άλλο τενίστα στην Open Era

• 2-2 άνετο service game και για τον Μεντβέντεφ
  • 2-1 love service game για τον Σίνερ, που δείχνει να έχει περισσότερη εμπιστοσύνη στο σερβίς του
  • 1-1 κρατάει και ο Μεντβέντεφ που βρίσκει καλά πρώτα σερβίς
  • 1-0 ο Σίνερ κρατάει το σερβίς του στο πέμπτο σετ

4ο σετ 6-4

Εξέλιξη - καρμπόν με το τρίτο σετ είχε το τέταρτο. Ο Σίνερ συνέχισε να σερβίρει καλά, την ώρα που ο Μεντβέντεφ φαινόταν να παίζει μία, τουλάχιστον, ταχύτητα κάτω. Ο Ιταλός έκανε μπρέικ στο δέκατο γκέιμ του τέταρτου σετ και οδήγησε τον τελικό στο πέμπτο σετ

• 6-4 ο Σίνερ βρίσκει πάλι μπρέικ στο πιο κρίσιμο σημείο και 2-2 στα σετ
  • 5-4 κρατάει και πάλι ο Σίνερ. Ο Μεντβέντεφ θα σερβίρει υπό πίεση, για να μείνει στο σετ
  • 4-4 hold και για τον Μεντβέντεφ

Υπόθεση ενός μπρέικ φαίνεται ότι θα είναι το τέταρτο σετ

• 4-3 κρατάει ο Σίνερ, που αντιμώπισε με επιτυχία μπρέικ πόιντ του Μεντβέντεφ
  • 3-3 απαντάει με love service game ο Μεντβέντεφ

Ο Σίνερ εξακολουθεί να σερβίρει καλά και στο τέταρτο σετ. Ο Μεντβέντεφ από την άλλη φαίνεται ήδη αρκετά κουρασμένος, σα να μην έχει ανάσες σε κάποιες επιστροφές

• 3-2 μπροστά ο Σίνερ
  • 2-2 ο Σίνερ είχε μπρέικ πόιντ αλλά ο Μεντβέντεφ κράτησε, έστω και δύσκολα
  • 2-1 κρατάει το σερβίς του ο Σίνερ και πάλι
  • 1-1 ο Μεντβέντεφ πιέστηκε αλλά βρήκε απάντηση μέσα από το σερβίς του
  • 1-0 ξεκίνημα με love service game για τον Σίνερ στο τέταρτο σετ

Πρέπει να δούμε πια και τι ρόλο θα παίξει η κούραση του Μεντβέντεφ. Ο Ρώσος έχει παίξει σχεδόν έξι ώρες περισσότερο τένις από τον Σίνερ στο τουρνουά.

3ο σετ 6-4

Ο Σίνερ ανέβασε το ποσοστό του στο σερβίς και βρήκε απάντηση στο επιθετικό παιχνίδι του Μεντβέντεφ. Ο Ιταλός έκανε το μοναδικό μπρέικ στο στ, που καθόρισε και την εξέλιξή του

• 6-4 ο Σίνερ κάνει το μοναδικό μπρέικ στο σετ στο πιο κρίσιμο σημείο!
  • 5-4 μπροστά ο Σίνερ και ο Μεντβέντεφ θα σερβίρει για να μείνει στο σετ. Πρώτη φορά βρίσκεται σε καθεστώς πίεσης ο Ρώσος
  • 4-4 ο Μεντβέντεφ αντέχει στο δικό του σερβίς

Ανεβασμένος ο Σίνερ στο σερβίς του. Ψάχνει ένα μπρέικ, που φαίνεται ότι θα του δώσει και το σετ σε αυτό το σημείο, εφόσον συνεχίσει να σερβίρει με αυτό το ποσοστό

• 1-0 ο Σίνερ κρατάει το σερβίς του στο ξεκίνημα του τρίτου σετ

Ο Μεντβέντεφ φαινόταν σε... beast mode μέχρι το 5-1 του δεύτερου σετ, όταν ο Σίνερ αντέδρασε. Ο Ιταλός καλείται να περιορίσει τα λάθη, κυρίως στο σερβίς του, διαφορετικά ο Ρώσος θα τελειώσει τον τελικό με άνεση

2ο σετ 3-6

• 3-6 κλείνει το σετ ο Μεντβέντεφ, παρά το γεγονός ότι ο Σίνερ είχε μπρέικ πόιντ και πάλι
  • 3-5 βρίσκει καλό σερβίς ο Σίνερ. Ο Μεντβέντεφ θα σερβίρει για την κατάκτηση του σετ

Ο Σίνερ έδειξε για πρώτη φορά αντίδραση στον τελικό. Έχει πολύ δρόμο μπροστά του, όμως, αν θέλει να καταφέρει κάτι

• 2-5 ο Σίνερ μένει ζωντανός στο σετ με το πρώτο του μπρέικ!
  • 1-5 δεύτερο μπρέικ για τον Μεντβέντεφ στο δεύτερο σετ. Ο Ρώσος θα σερβίρει για να πάρει το σετ

Μηδέν κερδισμένους πόντους στο σερβίς του Μεντβέντεφ έχει ο Σίνερ στο δεύτερο σετ. Ο Ρώσος κυριαρχεί απόλυτα.

• 1-4 ο Μεντβέντεφ με νέο καλό σερβίς
  • 1-3 μπρέικ και πάλι για τον Μεντβέντεφ
  • 1-2 νέο love service game για τον Μεντβέντεφ
  • 1-1 τέσσερα μπρέικ πόιντ είχε ο Μεντβέντεφ σε αυτό το γκέιμ, το οποίο έκλεισε ο Σίνερ μετά από σχεδόν 12 λεπτά
  • 0-1 με love service game ξεκινάει ο Μεντβέντεφ το δεύτερο σετ

Μόλις δύο μπρέικ είχε δεχθεί ο Σίνερ στο φετινό Australian Open μέχρι σήμερα.. Ήδη ο Μεντβέντεφ έσπασε το σερβίς του 22χρονου τενίστα δύο φορές. Ο Σίνερ πρέπει να ανεβάσει την απόδοση από τη γραμμή του σερβίς αν θέλει να έχει ελπίδες για την ανατροπή.

1ο σετ 3-6

• 3-6 ο Μεντβέντεφ κατακτά το πρώτο σετ με δεύτερο μπρέικ
  • 3-5 κρατάει εκ νέου ο Μεντβέντεφ. Ο Σίνερ θα σερβίρει για να μείνει στο σετ
  • 3-4 μειώνει και πάλι ο Σίνερ
  • 2-4 μπροστά ο Μεντβέντεφ που έχει μπει με άλλον αέρα στον τελικό

Αρκετά αγχωμένος ο Ιταλός στο ξεκίνημα του τελικού, λογικό αφού παίζει για πρώτη φορά για τον τίτλο σε ένα major

• 2-3 μειώνει ο Σίνερ με καλό σερβίς αυτή τη φορά.
  • 1-3 ο Μεντβέντεφ που εξαργυρώνει το μπρέικ με πολύ καλό σερβίς
  • 1-2! Ο Μεντβέντεφ φτάνει πρώτος σε μπρέικ στον τελικό!
  • 1-1 ο Μεντβέντεφ πιέστηκε (40-40) αλλά απάντησε με καλό σερβίς
  • 1-0 ο Σίνερ κατακτάει το πρώτο γκέιμ του τελικού κρατώντας το σερβίς του
  • Ο Σίνερ σερβίρει πρώτος
  • Αν ο Μεντβέντεφ κατακτήσει τον τίτλο, τότε θα βρεθεί στο Νο.2 της παγκόσμιας κατάταξης. Ο Σίνερ θα βρίσκεται στο Νο.4 όποιο κι αν είναι το αποτέλεσμα του τελικού
  • Σαφώς πιο... ξεκούραστος ο Σίνερ που έχει περάσει σχεδόν έξι ώρες λιγότερες στο κορτ σε σχέση με τον Μεντβέντεφ
  • Οι δύο τενίστες βγήκαν στον αγωνιστικό χώρο και πλέον μετράμε αντίστροφα για την έναρξη του τελικού
  • Όσον αφορά τις μεταξύ τους κόντρες σε τελικούς, οι δύο τενίστες έχουν παίξει τέσσερις φορές και έχουν από δύο νίκες έκαστος.
  • Στο head to head, οι δύο τενίστες έχουν αναμετρηθεί άλλες 9 φορές κατά το παρελθόν. Ο Μεντβέντεφ είχε επικρατήσει τα πρώτα έξι ματς, ωστόσο ο Σίνερ πήρε τη νίκη στους τρεις τελευταίους αγώνες
  • Ο Μεντβέντεφ επικράτησε στα πέντε σετ του Αλεξάντερ Ζβέρεφ στον ημιτελικό. Ο Ρώσος έκανε μία μεγάλη ανατροπή αφού βρέθηκε πίσω με 2-0 σετ
  • Ο Μεντβέντεφ είναι σαφώς πιο έμπειρος από τον Σίνερ. Ο Ρώσος θα αγωνιστεί για τρίτη φορά σε τελικό στη Μελβούρνη (2021, 2022) όπου είχε ηττηθεί από τον Νόβακ Τζόκοβιτς και τον Ράφα Ναδάλ αντίστοιχα. Ο 27χρονος τενίστας κυνηγάει τον δεύτερο major τίτλο του, αφού είχε κατακτήσει το US Open το 2021
  • Ο 22χρονος Σίνερ αγωνίζεται για πρώτη φορά σε τελικό Grand Slam. Ο νεαρός Ιταλός απέκλεισε στα τέσσερα σετ τον Νόβακ Τζόκοβιτς, που είχε ένα εντυπωσιακό σερί 33 νικών στη Μελβούρνη
  • Πρόκειται για έναν ιστορικό τελικό αφού για πρώτη φορά μετά το 2005 δεν θα αγωνιστεί κάποιος από τους Big-3 (Τζόκοβιτς, Ναδάλ, Φέντερερ)