Η Μπαρτσελόνα δέχθηκε 100άρα από την 12η Ανδόρα πριν τον Ολυμπιακό!

Ρότζερ Γκριμάου

Aχιλλέας Μαυροδόντης 21:56 - 28.04.2024 / Ανανεώθηκε: 00:25 - 15.05.2024

Η Μπαρτσελόνα γνώρισε την ήττα απέναντι στην Ανδόρα, η οποία έριξε μια ηχηρή «σφαλιάρα» στους Καταλανούς, επικρατώντας με 108-92, λιγότερο από 48 ώρες πριν το ματς του ΣΕΦ!

Η Ανδόρα πλήγωσε την Μπαρτσελόνα, η οποία έδειξε πως είχε στο μυαλό της τον Ολυμπιακό και όχι το παιχνίδι για την 31η αγωνιστική της ACB.

Η Μπαρτσελόνα ήταν σε… άλλο γήπεδο και γνώρισε την ήττα απέναντι στην Ανδόρα με 108-92, με τους Καταλανούς να ετοιμάζονται έτσι για το ΣΕΦ και τα δύο παιχνίδια με τον Ολυμπιακό, έχοντας μια βαριά ήττα στις αποσκευές τους.

Οι άμυνες είχαν πάει περίπατο σε όλη την διάρκεια του αγώνα, με την Ανδόρα να έχει τον έλεγχο στην αρχή και να πηγαίνει στο ημίχρονο με το σκορ στο 55-43. Η Μπαρτσελόνα μείωσε σε 75-74 στο 30’, όμως ένα επιμέρους 33-18 στην τέταρτη περίοδο τελείωσε το ματς, με την Ανδρόρα να παίρνει μια άνετη νίκη με 108-92. Αυτό το αποτέλεσμα ανέβασε την Ανδόρα στο 12-19, με την Μπαρτσελόνα να υποχωρεί στο 21-10.

Ο Χάρντινγκ με 20 πόντους ήταν ο κορυφαίος των νικητών, ενώ 15 πρόσθεσε ο Οκόγιε και 14 ο Άντριτς.

Για την Μπαρτσελόνα, η οποία έκανε εκτενές ροτέισιον, αφήνοντας εκτός του Βέσελι και τον Ρούμπιο, ενώ χρησιμοποίησε πολύ λίγο τους ΠάρκερΑμπρίνες, ο Πάρα είχε 22 πόντους, ενώ 15 πρόσθεσε ο Ερνανγκόμεθ και 13 ο Μπριθουέλα.

Τα δεκάλεπτα: 28-24, 55-43, 75-74, 108-92.

«Ελπίζω να χάρηκαν τη νίκη τους στην Μπαρτσελόνα, γιατί η χρονιά τους έχει τελειώσει»

Ο Ολυμπιακός γύρισε από τη Βαρκελώνη με ένα διπλό και ο Αχιλλέας Μαυροδόντης μεταφέρει όλα τα παρασκήνια από το ταξίδι των Ερυθρόλευκων στην ισπανική πόλη.