Η... ζωγραφισμένη απογοήτευση του Μπέικον (vid)

Sportal newsroom 00:17 - 02.02.2023 / Ανανεώθηκε: 02:07 - 02.02.2023

Στο ημίχρονο ο Ντουέιν Μπέικον ήταν το ίδιο σκεπτικός, προβληματισμένος και κατηφής όπως και στο τέλος της αναμέτρησης. Ο ίδιος ήταν άστοχος, δεν βοήθησε και ο Παναθηναϊκός δεν άντεξε χωρίς αυτόν.

O Ντουέιν Μπέικον δεν είναι εκφραστικός. Σπανίως καταλαβαίνει κανείς τι ακριβώς νιώθει. Ακόμα και όταν σκοράρει πολύ και συνεχόμενα έχει ένα ψύχραιμο -όχι ψυχρό- ύφος.

Με το που τελείωσε το πρώτο ημίχρονο κι ενώ ο Παναθηναϊκός ήταν πίσω στο σκορ με 48-30 ο Μπέικον κλήθηκε να μιλήσει στην κάμερα της Euroleague. Μέχρι εκείνη τη στιγμή είχε 6 πόντους με 2/8 σουτ και οι δηλώσεις του ήταν επίσης... υποτονικές.

«Πρέπει να παίξουμε άμυνα» ήταν ουσιαστικά η μόνη του ατάκα. Διότι, η αμέσως επόμενη λέξη του ήταν... «πολλά», απαντούσε στην ερώτηση τι πρέπει να αλλάξει για να επιστρέψει η ομάδα.

Λίγα άλλαξαν, ο Παναθηναϊκός στην τρίτη περίοδο έπιασε ένα μίνιμουμ καλής απόδοσης, αλλά δεν υπήρξε ουσιαστική διαφορά, ούτε στο ομαδικό κομμάτι και την ομαδική λειτουργία. Ούτε στο ατομικό. Ο Αμερικανός τελείωσε το ματς με 11 πόντους και 4/14 σουτ...