ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ - ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ

Γιώργος Σακελλαρίου 18:18 - 03.01.2024 / Ανανεώθηκε: 20:07 - 08.02.2024

Καλό σας βράδυ

Παναθηναϊκός - ΠΑΣ Γιάννινα 2-0 με τα γκολ των Ιωαννίδη στο 25' και Βιλένα στο 48'

Τέλος του ματς

Διαδικαστικά τα τελευταίαμ λεπτά, ειδικά με το μεγάλο κόψιμο του Αράο στον Γκάρο. Αν εκεί μείωνε το σκορ, ίσως να είχε λίγο ενδιαφέρον το ματς.

89'

Δεξί μακρινό σουτ του Καραχάλιου, μπλόκαρε στην αριστερή γωνία ο Μπρινιόλι

88'

Τρομερή προβολή του Αράο στο σουτ του Γκάρο από το ύψος του πέναλτι. Μεγάλη ευκαιρία για τους Ηπειρώτες να μειώσουν

86'

Αλλαγή

Ο Φώτης Ιωαννίδης βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Αλεξάντερ Γερεμέγεφ.

Με την είσοδο του Ζέκα, έχει γυρίσει τη διάταξη σε 4-3-3. Εξάρι ο Πέρεθ, εσωτερικοί μέσοι Ζέκα και Τσέριν, δεξιά ο Τζούριτσιτς, αριστερά ο Βέρμπιτς και κορυφή ο Ιωαννίδης

Ο Τερίμ είχε βάλει μετά τις τρεις αλλαγές δεξί εξτρέμ τον Βιλένα.

80'

Αλλαγή

Ο Τόνι Βιλένα βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Ζέκα.

Να μην τον ματιάσουμε, ο Μπρινιόλι βγαίνει με σιγουριά και καθαρίζει τις φάσεις. Δεν πιέστηκε, βέβαια, αλλά και στο Περιστέρι δεν είχε πιεστεί όταν έκανε το ένα λάθος μετά το άλλο.

79'

Αλλαγή

Ο Γιώργος Παμλίδης βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Παναγιώτης Τζίμας.

73'

Ο Βαγιαννίδης άλλαξε με τον Τζούριτσιτς κι από κοντά σημάδεψε τον Κλέιμαν, αλλά ήταν σε θέση οφσάιντ ο Σέρβος και δεν μετράει η φάση

73'

Ωραία μπαλιά στον Τζούριτσιτς, αλλά πρόλαβε κι απομάκρυνε ο Κλέιμαν

Πρακτικά, τα παιχνίδια του Παναθηναϊκού με τον ΠΑΣ Γιάννινα και τον Παναιτωλικό, θα επιτρέψουν στον Τερίμ να σχηματίσει γνώμη για το ρόστερ. Δεν υπάρχουν και περισσότερα περιθώρια, αφού ο χρόνος θα πιέζει για μεταγραφές.

70'

Αλλαγή

Ο Νταν Ριένστρα βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Ζαν – Μπαπτιστ Λεό.

69'

Αλλαγή

Ο Κλαούντιου Μπάλαν βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Πέδρο Κόντε.

69'

Αλλαγή

Ο Κέβιν Ροσέρο βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Χουάν Γκάρο.

68'

Κίτρινη κάρτα

Κίτρινη κάρτα για τον Μπέντζαμιν Βέρμπιτς.

67'

Κίτρινη κάρτα για τον Φεντερίκο Ασεβέδο.

Δείτε την γκολάρα του Βιλένα για το 2-0

Ευκαιρίες για τον Τσέριν, Τζούρισιτς και Βέρμπιτς να κερδίσουν την εμπιστοσύνη του Τερίμ. Ενδεχομένως να αλλάξουν τον μεταγραφικό σχεδιασμό του, αφού από τα ονόματα που ακούγονται, ο Τούρκος σκέφτεται προσθήκες στον μεσοεπιθετικό χώρο.

62'

Αλλαγή

Ο Ντάνιελ Μαντσίνι βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Άνταμ Τσέριν.

62'

Αλλαγή

Ο Αϊτόρ Κανταλαπιέδρα βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Μπέντζαμιν Βέρμπιτς.

61'

Αλλαγή

Ο Μπερνάρ βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Φίλιπ Τζούριτσιτς.

Δείτε το δοκάρι με την οβίδα του Βαγιαννίδη.

Βλέποντας τον Παναθηναϊκό να ανεβαίνει τόσο πολύ για τις επιταγές του Τερίμ, αφήνει πολλούς χώρους. Ο ΠΑΣ δεν έχει την ποιότητα να τους εκμεταλλευτεί, ένας αντίπαλος πιο ποιοτικός θα προκαλέσει πολλά προβλήματα, αν δεν βελτιωθεί το τρανζίσιον.

53'

Ευκαιρία για τον ΠΑΣ. Ο Παμλίδης γύρισε στον Ροσέρο, το πρώτο πλασέ με το αριστερό κόντραρε στον Αράο, το δεύτερο με το δεξί έφυγε δίπλα από το αριστερό δοκάρι

Ο Τόνι Βιλένα έψαχνε καιρό αυτό το γκολ. Είχε δοκάρια, σουτ που κατέληξαν άουτ για χιλιοστά. Αυτή η εκτέλεση ίσως να τον απελευθερώσει ψυχολογικά, έναν μέσο που κάνει πολλά πράγματα που δεν αποτυπώνονται στη στατιστική.

Ο Μλαντένοβιτς έδωσε με το κεφάλι στον Βιλένα κι ο Ολλανδός πριν σκάσει η μπάλα εκτός περιοχής έπιασε ένα δεξί βολέ κι έστειλε τη μπάλα στη δεξιά γωνία.

48'

Ο Φιλίπ Μλαντένοβιτς έδωσε την ασίστ για το γκολ.

48'

ΓΚΟΟΟΟΛ! Ο Τόνι Βιλένα βρίσκει το στόχο!

Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο

46'

Άρχισε το δεύτερο ημίχρονο

Δείτε το γκολ του Ιωαννίδη

Τέλος ημιχρόνου Παναθηναϊκός - ΠΑΣ Γιάννινα 1-0 με το γκολ του Ιωαννίδη στο 25'

45+2'

Τέλος! Ο διαιτητής σφυρίζει τη λήξη του ημιχρόνου.

Ο Παναθηναϊκός έχει το προβάδισμα, αλλά θέλει και δεύτερο γκολ για να έχει μεγαλύτερη σιγουριά. Οι Μαντσίνι και Αϊτόρ πρέπει να είναι πιο ενεργοί και να πάρουν πρωτοβουλίες.

Πάντως, μέχρι τώρα και ο ΠΑΣ Γιάννινα δεν δείχνει ικανός να απειλήσει. Δεν ξέρουμε εάν θα αλλάξει κάτι, αλλά η εικόνα των φιλοξενούμενων είναι απογοητευτική.

35'

ΟΒΙΔΑ του Βαγιαννίδη εντός περιοχής, η μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι και στο έδαφος, στη συνέχεια κεφαλιά του Αράο στη μικρή περιοχή έφυγε άουτ

33'

Φώναξε για τράβηγμα στην περιοχή ο Γεντβάι

H ποιότητα μίλησε στη συγκεκριμένη φάση. Ο Μπερνάρ πέρασε μία έξυπνη κάθετη και ο Ιωαννίδης επιβεβαίωσε πόσο έχει βελτιωθεί στα τελειώματα, με ένα σουτ που δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Κλέιμαν.

Οι αποκρούσεις του Κλέιμαν στις εκτελέσεις των Αϊτόρ, Ιωαννίδη

Ο Μπερνάρ έκανε την κάθετη μπαλιά και ο Ιωαννίδης εντός περιοχής με το δεξί κεραυνοβόλησε τον Κλέιμαν για το 1-0

25'

Ο Μπερνάρ έδωσε την ασίστ για το γκολ.

25'

ΓΚΟΟΟΟΛ! Ο Φώτης Ιωαννίδης βρίσκει το στόχο!

23'

Καλύτερη στιγμή του Παναθηναϊκού στο ματς παραμένει το σουτ του Μαντσίνι στο 10', το οποίο απέκρουσε ο Κλέιμαν.

Η κινητικότητα και η ένταση των πρώτων λεπτών έχουν πέσει και οι «πράσινοι» ψάχνουν φάσεις με ατομικές προσπάθειες. Κράταει ο Κλέιμαν μέχρι τώρα.

17'

Σουτ του Παμλίδη από τα όρια της περιοχής, μπλόκαρε ο Μπρινιόλι

Στον πράσινο πάγκο και ο Λημνιός

Στις πολυκατοικίες κατέφυγαν οι οπαδοί του ΠΑΟ

Το κανάλι «TV 8,5» του Ατζούν, που μεταδίδει την αναμέτρηση ζωντανά στην Τουρκία.

Η πρώτη του Τερίμ στον πράσινο πάγκο

Όλοι οι Τούρκοι φίλαθλοι βλέπουν Τερίμ.

'Εχουν ένταση οι παίκτες του Παναθηναϊκού στα πρώτα λεπτά. Είναι οδηγία από τον Τερίμ, να δούμε εάν αυτό μπορεί να έχει μεγάλη διάρκεια.

5'

Ο Μαντσίνι έκλεψε κι έβγαλε μπαλιά στον Αϊτόρ, ο οποίος δεξιά εντός περιοχής έκανε το αριστερό σουτ και μπλόκαρε ο Κλέιμαν στην αριστερή γωνία.

Μεγάλο το ενδιαφέρον των Τούρκων ΜΜΕ. Κάνουν και live σχολιασμό στα σάιτ

Σέντρα στο ματς

0'

Ο διαιτητής άρχισε το παιχνίδι

Ο ΠΑΟΚ στο ημίχρονο προηγείται του ΟΦΗ 2-0. Οι Θεσσαλονικείς είδαν τον Μπάουμαν ν' αποκρούει και δύο πέναλτι!

Προφανώς, σε επίπεδο τακτικής, ένας προπονητής με έξι προπονήσεις, δεν μπορεί να αλλάξει πολλά. Ρεαλιστές να είμαστε. Εκεί που μπορεί να φανεί διαφορά, είναι η αυτοπεποίθηση.

Ο Χουάνκαρ είναι εκτός αποστολής λόγω ίωσης. Νοκ άουτ και οι Σένκεφελντ, Πάλμερ - Μπράουν, Μάγκνουσον, Παλάσιος. Ο τελευταίος έχει υποστεί ρήξη χιαστού και θα χάσει τα δύο ματς Κυπέλλου με τον Ολυμπιακό, αλλά και αυτό με την ΑΕΚ

Η πρώτη ενδεκάδα του Τερίμ έχει ως σημείο αναφοράς την επιλογή του Μπρινιόλι στην εστία. Οι περισσότεροι περίμεναν τον Λοντίγκιν, ο Τούρκος επέλεξε τον Ιταλό, με ότι αυτό συνεπάγεται.