Η Μπάγερν επικύρωσε το μεγαλύτερο φιάσκο όλων των εποχών για τη Γιουνάιτεντ!

© Getty Images

Ελένη Ανδρικοπούλου 23:57 - 12.12.2023 / Ανανεώθηκε: 00:30 - 13.12.2023

H Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ ηττήθηκε με 1-0 από την Μπάγερν Μονάχου στο «Όλντ Τράφορντ» και αποκλείστηκε από τις ευρωπαϊκές διοργανώσεις. Οι Βαυαροί μαζί με την Κοπεγχάγη συνεχίζουν στη νοκ - άουτ φάση του Champions League, στο Europa η Γαλατασαράι.

Η Μπάγερν Μονάχου έβαλε τέλος στο ευρωπαϊκό ταξίδι της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ. Οι Βαυαροί επικράτησαν με 1-0 των «κόκκινων διαβόλων», των οποίων ο αγωνιστικός κατήφορος συνεχίζεται στο «Όλντ Τράφορντ» και την πέταξε εκτός Ευρώπης.

Η ομάδα του Έρικ Τεν Χαχ ήθελε νίκη επί της Μπάγερν και ταυτόχρονα ισοπαλία στο Κοπεγχάγη - Γαλατάσαραϊ για να ανατρέψει τα δεδομένα και να προκριθεί στους "16" του Champions League, όμως αντ' αυτού αποχαιρέτησε οριστικά την Ευρώπη, χάνοντας ακόμη και το τρένο του Europa League.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο ματς, πίεσαν αλλά δεν κατάφεραν να απειλήσουν τον Μάνουελ Νόιερ. Μοναδική καλή στιγμή για τη Μάντσεστερ στο πρώτο μέρος ένα σουτ του Σο στο 24ο λεπτό που έδιωξε σε κόρνερ ο Γερμανός γκολκίπερ. Μετά από ένα φτωχό από φάσεις πρώτο ημίχρονο οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 0-0.

Η Μάντσεστερ μπήκε δυνατά και στο δεύτερο μέρος. Δύο σουτ όμως που επιχείρησε ο Μπρούνο Φερνάντες (48', 54΄) κατέληξαν άουτ. Οι «κόκκινοι διάβολοι» έψαχναν ένα γκολ, αλλά αυτό δεν ήρθε. Στο 71΄ ο Κομάν μετά από απίθανή ασίστ του Κέιν νίκησε από κοντά τον Ονάνα κι άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχος, βάζοντας τέλος στις ελπίδες της αγγλικής ομάδας.

Οι ποδοσφαιριστές της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ δεν μπόρεσαν να βγάλουν κάποια αντίδραση στα εναπομείναντα λεπτά, η Μπάγερν διατήρησε το προβάδισμα ως το τέλος και μάλιστα είχε ευκαιρία και για δεύτερο γκολ στο 82' με τους Κιμ και Κέιν.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΓΙΟΥΝΑΙΤΕΝΤ: Ονανά, Νταλότ, Βαράν (80' Μέινου), Μαγκουάιρ (40' Έβανς), Σο (46' Γουάν-Μπισάκα), Μακτόμινεϊ, Άμραμπατ, Άντονι (75' Πελίστρι), Φερνάντες, Γκαρνάτσο (75' Μετζμπρί), Χόιλουντ
ΜΠΑΓΕΡΝ: Νόιερ, Μαζραουί (46' Λάιμερ), Ουπαμεκανό, Κιμ, Ντέιβις, Κίμιχ, Γκορέτσκα, Κομάν (77' Τελ), Μουσιάλα (67' Μίλερ), Σανέ, Κέιν

ΚΟΠΕΓΧΑΓΗ - ΓΑΛΑΤΑΣΑΡΑΪ 1-0

Την ίδια ώρα η Κοπεγχάγη έκανε αυτό που έπρεπε στην έδρας της. Οι Δανοί βρήκαν το πολυπόθητο γκολ με υπέροχο συνδυασμό ανάμεσα σε Ελγιουνούσι, Ατσουρί και πάσα έτοιμο γκολ στον Λεράγκερ, έκανε το 1-0 απέναντι στην Γαλατασαράι (58’) στο ματς που έμοιαζε με τελικό για την δεύτερη θέση.

Οι Τούρκοι πίεσαν, οι γηπεδούχοι έμειναν με δέκα ποδοσφαιριστές λόγω της αποβολής με δύο κίτρινες του Λεράγκερ μέσα σε πέντε λεπτά (85' -89' ), αλλά το τελικό αποτέλεσμα δεν άλλαξε παρά τις ευκαιρίες που είχε η Γαλατά. Στους "16" του Champions League προκρίθηκε η Κοπεγχάγη, την ίδια ώρα οι Τούρκοι θα συνεχίσουν στο Europa League μετά την ήττα της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ από την Μπάγερν.

Η 6H ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΤΗΣ ΦΑΣΗΣ ΤΩΝ ΟΜΙΛΩΝ ΤΟΥ CHAMPIONS LEAGUE

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ ΤΟΥ ΠΡΩΤΟΥ ΟΜΙΛΟΥ

Η Λανς πήρε τον «τελικό» με τη Σεβίλλη και την «πέταξε» εκτός Ευρώπης - Ισοπαλία στην Ολλανδία ανάμεσα σε Αϊντχόφεν και Άρσεναλ
CHAMPIONS LEAGUE

21:44 - 12.12.2023

Η Λανς επικράτησε 2-1 της Σεβίλλης και ήταν αυτή που πήρε το εισιτήριο για τα playoff του Europa League, στερώντας από τους Ανδαλουσιανούς την ευκαιρία να υπερασπιστούν τον τίτλο τους. Ισοπαλία 1-1 για Αϊντχόφεν και Άρσεναλ στο άλλο παιχνίδι του ομίλου, το οποίο δεν είχε βαθμολογικό ενδιαφέρον.

Τo live του ματς

• Τέλος στο ματς!
  • Έληξε το ματς στη Δανία. Η Κοπεγχάγη πήρε τη νίκη με 1-0 κόντρα στη Γαλατασαράι και προκρίθηκε στη νοκ - άουτ φάση του Champions League.

• Έχει πέσει ο ρυθμός τα τελευταία λεπτά στο ματς
  • Αυτό σημαίνει πως η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ θέλει νίκη επί της Μπάγερν για να συνεχίσει στο Europa.
  • Ανοίγει το σκορ η Κοπεγχάγη στο 58΄
  • 54΄ Σουτ από τον Μπρούνο Φερνάντες περνά άουτ, ένα μέτρο μακριά από την εστία του Νόιερ
  • Παραμένει το 0-0 και στην Κοπεγχάγη
  • 48' Πρώτη μεγάλη ευκαιρία για τη Μάντσεστερ να ανοίξει το σκορ, αλλά το σου του Φερνάντες περνά άουτ
  • Στη θέση του Σο ο Γυάν Μπισάκα και στη θέση του Μαζραουί ο Λάιμερ
  • Από μία αλλαγή για τις δύο ομάδες
  • Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο
  • Για να προκριθεί στους «16» του Champions League, χρειάζεται νίκη επί της Μπάγερν και ισοπαλία μεταξύ Κοπεγχάγης και Γαλατασαράι
  • Αρκετά ισορροπημένο το πρώτο 45λεπτο στο «Όλντ Τράφονρτ». Η ισοπαλία δεν αρκεί στη Μάντσεστερ αν θέλει να συνεχίσει στην Ευρώπη. Όπως έχουν τώρα τα αποτελέσματα η Μπάγερν κι η Κοπεγχάγη συνεχίζουν στο Champions League, η Γαλατασαράι στο Europa League κι η Μάντσεστερ μένει εκτός ευρωπαϊκών διοργανώσεων.
  • 0-0 και στη Κοπεγχάγη
  • Τέλος του πρώτου ημιχρόνου, με το σκορ στο 0-0 πάνω οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια
  • Τρία λεπτά είναι οι καθυστερήσεις
  • Ο Μαγκουάιρ δεν μπορεί να συνεχίσει και τη θέση του περνά ο Τζόνι Έβανς
  • Ο Άγγλος αμυντικός θα κάνει μία προσπάθεια να δει αν μπορεί να συνεχίσει
  • 37' Μυϊκός τραυματισμός για τον Μαγκουάιρ που φαίνεται ότι δεν μπορεί να συνεχίσει
  • 31΄Εκτέλεσε ο Μπρούνο Φερνάντες, η μπάλα κόντραρε στο τείχος και κατέληξε κόρνερ
  • 30΄Φάουλ σε καλό σημείο για τη Μάντσεστερ, που παραχωρεί ο Σανέ
  • 26΄ Τεράστια ευκαιρία για τη Μπάγερν Μονάχου να ανοίξει το σκορ αλλά ο Σανέ άργησε κι ο Νταλότ έδιωξε σε κόρνερ
  • Δυνατό σουτ από τον Σο στο 24΄ διώχνει σε κόρνερ ο Νόιερ
  • Το 0-0 παραμένει στο 20΄ και στο Κοπεγχάγη - Γαλατασαράι
  • Γρήγορος ρυθμός στο «Όλντ Τράφορντ» στα πρώτα 15 λεπτά της αναμέτρησης, αλλά χωρίς κάποια αξιόλογη φάση για τις δύο ομάδες.
  • Οι γηπεδούχοι έχουν μπει πιο δυνατά στο ματς
  • Πέρασε ανεκμετάλλευτο
  • Πρώτο κόρνερ στο ματς για τη Μάντσεστερ
  • Σέντρα στο ματς!
  • Έγινε η παρουσίαση των δύο ομάδων

Στο άλλο ματς του ομίλου η  Κοπεγχάγη υποδέχεται την Γαλατάσαραϊ κι όποια ομάδα νικήσει παίρνει την πρόκριση στη νοκ-άουτ φάση του Champions League ανεξάρτητα από το τι θα κάνει η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ με την Μπάγερν στο "Ολντ Τράφορντ".

Οι ενδεκάδες:

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΓΙΟΥΝΑΙΤΕΝΤ: Ονανά, Νταλότ, Βαράν, Μαγκουάιρ, Σο, Μακτόμινεϊ, Άμραμπατ, Άντονι, Φερνάντες, Γκαρνάτσο, Χόιλουντ
ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ: Νόιερ, Μαζραουί, Ουπαμεκανό, Κιμ, Ντέιβις, Κίμιχ, Γκορέτσκα, Κομάν, Μουσιάλα, Σανέ, Κέιν

• Οι «κόκκινοι διάβολοι» μπορούν να βγουν από 2οι (αν κερδίσουν τους Γερμανούς και έρθει ισοπαλία στο Κοπεγχάγη - Γαλατάσαραϊ) μέχρι 4οι αν ηττηθούν από τους Βαυαρούς.
  • Καλησπέρα σας! Μαζί θα παρακολουθήσουμε το πολύ σπουδαίο ματς ανάμεσα στην Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και τη Μπάγερν Μονάχου για την τελευταία αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Champions League.