Νίκη για την Ατλέτικο που πλησιάζει τη Ρεάλ, 3-1 τη Μαγιόρκα

Ατλέτικο Μαδρίτης

Sportal newsroom 22:27 - 26.04.2023 / Ανανεώθηκε: 22:35 - 26.04.2023

Η Ατλέτικο Μαδρίτης επικράτησε εύκολα της Μαγιόρκα με 3-1 και πλησίασε στους δύο πόντους τη Ρεάλ Μαδρίτης.

Η Ατλέτικο Μαδρίτης επικράτησε άνετα της Μαγιόρκα με 3-1 για την 31η αγωνιστική της La Liga. Με αυτή τη νίκη πλησίασε απειλητικά τη Ρεάλ Μαδρίτης, που γνώρισε βαριά ήττα από τη Χιρόνα με 2-4

Η ομάδα του Τσόλο Σιμεόνε έμεινε πίσω στο σκορ χάρη στο γκολ του Νάστασιτς στο 20' που έβαλε το γκολ για τη Μαγιόρκα. Πριν το ημίχρονο (45+1') όμως η Ατλέτικο με τον Ντε Πολ ισοφάρισε τον αγώνα. Στο δεύτερο ημίχρονο οι «ροχιμπλάνκος» με αρκετά ανεβασμένη ψυχολογία έβαλαν ακόμα δύο γκολ και πήραν τη νίκη. Ο Αλβάρο Μοράτα στο 47' έκανε το 2-1 και ο Γιανίκ Καράσκο στο 77' διαμόρφωσε το τελικό 3-1.

Με τους τρεις βαθμούς η ομάδα της Μαδρίτης βρίσκεται στην τρίτη θέση με 63 βαθμούς, δύο πίσω από τη δεύτερη Ρεάλ Μαδρίτης. Από την άλλη η Μαγιόρκα είναι εντέκατη με σαράντα πόντους.

Στο ντέρμπι της παραμονής η Αλμερία πήρε μεγάλο διπλό στη Μαδρίτη επί της Χετάφε με 2-1. Ο Χαβιέ Σουάρες στο 7' και το 58' έκανε το 2-0. Ο Μαγιοράλ στο 71' μείωσε για τη Χετάφε και διαμόρφωσε το τελικό 2-1. Στην 15η θέση βρίσκεται η Αλμερία με 33 βαθμούς, τρεις πάνω από την επικίνδυνη ζώνη. Από την άλλη η ομάδα της Μαδρίτης είναι 17η με 31 πόντους.