Ο Λακαζέτ με χατ τρικ έδωσε οξυγόνο στη Λυών

Κώστας Τσιακλής 20:06 - 10.12.2023 / Ανανεώθηκε: 20:10 - 10.12.2023

Η Λυών υποδέχθηκε την Τουλούζ και τη διέλυσε με 3-0.

Η Λυών υποδέχθηκε την Τουλούζ σε ντέρμπι παραμονής για τη 15η αγωνιστική της Ligue 1.

Η άλλοτε «αυτοκράτειρα» του γαλλικού πρωταθλήματος είναι ουραγός και δεν είχε περιθώρια γι’ άλλη απώλεια βαθμών. Σε 14 ματς μετρούσε μία νίκη.

Έτσι, ανέλαβε δράση ο Λακαζέτ και με χατ τρικ χάρισε σπουδαία νίκη με 3-0 στην ομάδα του.

Στο 24’ ο έμπειρος επιθετικός άνοιξε το σκορ και στο 28’ σημείωσε το 2-0. Στο τέλος του ημίχρονου η Τουλούζ κέρδισε πέναλτι, αλλά ο Νταλινγκά νικήθηκε από τον Άντονι Λόπες και δεν μπόρεσε να «ξαναμπεί» στο ματς. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Λακαζέτ μ’ ένα ακόμα γκολ στο 79’ πέτυχε το τελικό 3-0 και η ομάδα του πανηγύρισε τη σημαντική νίκη.

Σπουδαίο τρίποντο και για τη Νις, η οποία λύγισε 2-1 τη Ρεμς. Στο 55’ ο Λαμπόρντ έκανε το 1-0, ο Αμπντελχαμίντ ισοφάρισε 1-1 στο 78’, αλλά στο 82’ ο Μπογκά πέτυχε το 2-1.

Ισόπαλη 0-0 ήρθε η αναμέτρηση Κλερμόν-Λιλ, ενώ το διπλό πανηγύρισε η Μπρεστ στην έδρα της Μετς με γκολ στο 75’ του Λε Ντουαρόν.

Νίκη θρίλερ εντός έδρας για τη Στρασμπούρ με 2-1 κόντρα στη Χάβρη. Ο Εμεγκά πέτυχε το 1-0 στο 21’, για τους φιλοξενούμενους ισοφάρισε ο Σαλμιέ στο 49’, αλλά στο 97’ ο Σιλά έδωσε τη νίκη στην ομάδα του.