Ο Ατρόμητος τιμώρησε τον κακό Παναθηναϊκό και τον τραγικό Μπρινιόλι

Μπάμπης Τσιμπίδας 22:29 - 17.12.2023 / Ανανεώθηκε: 22:50 - 17.12.2023

Ο Παναθηναϊκός δεν εμφανίστηκε στο Περιστέρι, ο Μπρινιόλι έκανε δώρα και ο αξιόμαχος Ατρόμητος τον λύγισε 3-2 και τον έριξε από την κορυφή.

Μετά την Ευρώπη, ο Παναθηναϊκός έχασε και την πρωτιά... Η ήττα με 3-2 από τον Ατρόμητο στο Περιστέρι τον αφήνει δεύτερο στη βαθμολογία, πίσω από τον ΠΑΟΚ, με την ισχυρή πιθανότητα το βράδυ της Δευτέρας να βρεθεί τρίτος, ισόβαθμος με τον Ολυμπιακό και πίσω από την ΑΕΚ.

Το Τριφύλλι κατάρρευσε για άλλη μία φορά τον τελευταίο 1,5 μήνα, μόλις πιέστηκε η ανασταλτική λειτουργία του και ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς συνεχίζει να μην βρίσκει λύσεις. Ίσως να είναι η χειρότερη περίοδος του Σέρβου στο «Γεώργιος Καλαφάτης», σε ότι αφορά τις επιδόσεις του στο παθητικό...

Ο Ατρόμητος έψαχνε μία σπουδαία νίκη και αναμφίβολα τη βρήκε. Με ανατροπή, αφού ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με τον Ιωαννίδη. Οι γηπεδούχοι δεν φοβήθηκαν, συμπεριφέρθηκαν με ψυχραιμία, τήρησαν το πλάνο του προπονητής τους και δικαιώθηκαν. Έχοντας το δικαίωμα να πανηγυρίσουν το βράδυ της Κυριακής!

Ο Παναθηναϊκός είχε την κατοχή, όμως ο Ατρόμητος απείλησε για πρώτη φορά στο 27’. Από τη σέντρα του Κούντε, την εξ’ επαφής κεφαλιά του Βαλένσια απέκρουσε ο Μπρινιόλι. Η ευκαιρία αφύπνισε τους «πράσινους», που έτρεξαν περισσότερο και απείλησαν.

Στο 34’ ο Παλάσιος στο τετ-α-τετ νικήθηκε από τον Τσιντώντα και το σουτ του Βιλένα, έσωσε στη γραμμή ο Κούντε. Αυτό που απέφυγε ο Ατρόμητος, το δέχτηκε τέσσερα λεπτά αργότερα. Ο Κεσχρίντα ανέτρεψε τον Παλάσιος στην περιοχή, ο Διαμαντόπουλος υπέδειξε το πέναλτι και ο Ιωαννίδης το εκτέλεσε εύστοχα για το 1-0.

Ο Ατρόμητος δεν πανικοβλήθηκε και ισοφάρισε στο φινάλε του ημιχρόνου. Ο Κούντε εκτέλεσε έξυπνα ένα φάουλ έξω από την περιοχή, ο Μπρινιόλι βγήκε στα τυφλά, οι αμυντικοί πάγωσαν και ο Έντερ με προβολή τους πρόλαβε και σκόραρε.

Η ανατροπή συντελέστηκε στο 51’. Ο Ασεβέδο που είχε προωθηθεί σέντραρε από αριστερά, ο Βέργος κέρδισε τον Γεντβάι στον αέρα και πέτυχε το 2-1. Πέντε λεπτά αργότερα, ο Μαντσίνι πάσαρε στον κενό χώρο στον Παλάσιος, όμως η σέντρα ήταν λίγο πιο δυνατή και ο Τούκου αστόχησε. Γ

Ο Παναθηναϊκός συνέχισε να παραπατάει στην άμυνα και το πλήρωσε στο 64’. Ο Έντερ πάσαρε στον κενό χώρο, ο Ρομπάιγ βγήκε απέναντι από τον Μπρινιόλι που έβγαινε και δεν... έβγαινε και “κρέμασε” τον Ιταλό για το 3-1.

Οι «πράσινοι» έτρεχαν απεγνωσμένα να πιέσουν, έχασαν ευκαιρία με τον Μαντσίνι να σουτάρει εξ’ επαφής στο οριζόντιο δοκάρι και τελικά, μείωσαν με νέα εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ιωαννίδη στις καθυστερήσεις, για χέρι του Ντε Μποκ.

Ο MVP: Ο Έντερ κερδίζει τον Κούντε στα σημεία... Σκόραρε την ισοφάριση, δημιούργησε το τρίτο γκολ, οπότε έχει πιο επιδραστική συμμετοχή.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ: Στην άμεση αντίδραση του Ατρόμητου. Όχι μόνο δεν πανικοβλήθηκε, αλλά ισοφάρισε άμεσα με τον Έντερ και προηγήθηκε με τον Βέργο.

Η ΜΑΧΗ ΤΩΝ ΠΑΓΚΩΝ: Ο Ίλιτς υπερτίμησε τον Παναθηναϊκό και μέχρι το 0-1. Μόλις ανέβασε την ομάδα του και πίεσε τους μεσοαμυντικούς, έφτασε εύκολα στην ανατροπή. Ο Γιοβάνοβιτς συνεχίζει να μην βρίσκει λύσεις για να θεραπεύσει την ομάδα του και στην παραμικρή αντιξοότητα, το Τριφύλλι καταρρέει.

Ο ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Ο Αριστοτέλης Διαμαντόπουλος από την Αρκαδία θέλησε να αφήσει την εξέλιξη του ματς και να μην σφυρίζει πολύ. Υπέδειξε άμεσα το πέναλτι έχοντας δίκιο, ενώ χρειάστηκε την υπόδειξη του VAR για το δεύτερο πέναλτι στις καθυστερήσεις.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Σάσα Ίλιτς): Τσιντώντας, Κεσχρίντα, Ασεβέδο, Τζαβέλλας, Ντε Μποκ, Έντερ (94’ Ιμερέκοφ), Κούντε, Αγκιμπού (88’ Φριτζόνσον), Ρομπάιγ (88 Γιουμπιτάνα), Βαλένσια, Βέργος

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Κώτσιρας (68’ Βαγιαννίδης), Σένκεφελντ, Γεντβάι (68’ Αράο), Χουάνκαρ (89’ Κλάινχαϊσλερ), Ρούμπεν, Βιλένα, Μπερνάρ, Μαντσίνι, Παλάσιος (68’ Σπόραρ), Ιωαννίδης

Sportal Sunday Live με Ατρόμητος - Παναθηναϊκός και όλη τη δράση της αγωνιστικής

• ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΜΑΤΣ. Ατρόμητος - Παναθηναϊκός 3-2
  • 93' 3-2 ο ΠΑΟ. Ξανά εύστοχος ο Ιωαννίδης. Στην αριστερή πλευρά η μπάλα, δεξιά ο Τσιντώτας
  • 92' Υπάρχει πέναλτι σε χέρι του Ντε Μποκ. Το βλέπει στο VAR  ο Διαμαντόπουλος
  • 90' Σουτ του Ιωαννίδη απομάκρυνε με τα πόδια ο Τσιντώτας
  • 89' Οριζόντιο δοκάρι ο Παναθηναϊκός σε βολίδα από δεξιά, εντός περιοχής, του Μαντσίνι
  • 86' Στο έφαδος ο Χουάνκαρ. Έχει τραυματιστεί σοβαρά και υπάρχει διακοπή στο ματς. Θα γίνει αλλαγή ο Ισπανός μπακ
  • 83' Φάουλ του Κούντε ψηλά άουτ
  • 81' Κίτρινη στον Βιλένα
  • Η ανάρτηση του ΠΑΟ για το 3-1
  • 77' Μεγάλη ευκαιρία ο Παναθηναϊκός. Κεφαλιά του Αράο προς τα πίσω, ο Βαγιαννίδης μόνος με το τέρμα αντί να τη στείλει στα δίχτυα, ουσιαστικά γύρισε προς τα έξω!

ΜΠΑΜΠΗΣ ΤΣΙΜΠΙΔΑΣ: Πρώτη φορά επί Γιοβάνοβιτς, η ανασταλτική λειτουργία του Παναθηναϊκού είναι τόσο... χάρτινη. Καταρρέει εύκολα και δεν αποτελεί βάση για το Τριφύλλι, για να στηριχτεί. Δεν μπορεί να αλλάξει κάτι πλέον, για να μην κρυβόμαστε.

• 68' Ο Σπόραρ στη θέση του Παλάσιος, ο Αράο στη θέση του Γεντβάι και ο Βαγιαννίδης αντί του Κώτσιρα. Τρεις αλλαγές για τον Γιοβάνοβιτς, ο οποίος δεν έχει στη διάθεσή του Αϊτόρ, Τσέριν και Τζούριτσιτς για ν' ανακατέψει τη μπάλα επιθετικά.
  • 66' Γύρισμα του Μαντσίνι από δεξιά στα χέρια του Τσιντώτα
  • Ο Ρομπάιγ έκλεψε τη μπάλα άλλαξε με τον Γκονζάλες και μπήκε στην περιοχή. Εκμεταλλεύτηκε την άστοχη έξοδο του Μπρινιόλι κι έσκαψε τη μπάλα εξαιρετικά για το 3-1.
  • 64' ΓΚΟΟΟΛΛΛ ο Ατρόμητος
  • 62' Ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό. Γύρισμα του Χουάνκαρ από αριστερά, εντός περιοχής εκτέλεσε ο Παλάσιος με μία επαφή κι αστόχησε.

ΜΠΑΜΠΗΣ ΤΣΙΜΠΙΔΑΣ: Με την ανασταλτική λειτουργία που έχει ο Παναθηναϊκός, δεν πάει πουθενά. Τρώει γκολ αρκεί να... φυσήξει ο άνεμος. Δεν αρμόζει αυτή η κατάσταση σε ομάδα που διεκδικεί τον τίτλο.

• 56' Ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό. Γύρισμα του Μαντσίνι από δεξιά, κεφαλιά ψαράκι του Παλάσιος, η μπάλα έφυγε άουτ
  • Εκτέλεση φάουλ, απομάκρυνε η άμυνα, ο Έντερ Γκονζάλες σούταρε, η μπάλα κόντραρε κι έφτασε αριστερά στον Αζεβέδο, ο οποίος έκανε γλυκιά σέντρα, ο Βέργος στον αέρα νίκησε τον Γεντβάι και με εξουδετερωμένο τον Μπρινιόλι έκανε το 2-1 με κεφαλιά
  • 49' ΓΚΟΟΟΟΟΛΛΛ ο Ατρόμητος
  • Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο

ΜΠΑΜΠΗΣ ΤΣΙΜΠΙΔΑΣ: Άλλη μία ερασιτεχνικού επιπέδου αντίδραση από την άμυνα του Παναθηναϊκού. Από τον Μπρινιόλι που βγήκε στα τυφλά, μέχρι τους ποδοσφαιριστές που αδράνησαν και κανείς δεν κινήθηκε προς τη μπάλα. Ισοφάριση, στην τελευταία φάση του ημιχρόνου.

• ΤΕΛΟΣ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ. Ατρόμητος - Παναθηναϊκός 1-1
  • Σ' εκτέλεση φάουλ, ο Έντερ Γκονζάλες κοντρόλαρε, ο Μπρινιόλι στην έξοδο, δεν ήξερε που πήγαινε και ο παίκτης των γηπεδούχων μπήκε με τη μπάλα στα δίχτυα
  • 45'+2' ΓΚΟΟΟΛΛΛ ο Ατρόμητος

ΜΠΑΜΠΗΣ ΤΣΙΜΠΙΔΑΣ: Ακατανόητο το τάκλιν του Κεσχρίντα στον Παλάσιος, σε ένα σημείο που ο Τυνήσιος δεξιός μπακ δεν είχε πιθανότητα να προλάβει τον Τούκου. Πολύ ωραία η εκτέλεση του πέναλτι Ιωανννίδη, η ένατη εύστοχη σε δέκα χτυπήματα φέτος.

• 38' ΓΚΟΟΟΛΛΛΛ Ο ΠΑΟ. Ο Ιωαννίδης ευστόχησε κι άνοιξε το σκορ. Στην αριστερή γωνία το πέναλτι, άγγιξε τη μπάλα ο Τσιντώτας, αλλά δεν κατάφερε να το βγάλει
  • Ο Κεσχρίντα πήγε άτσαλα στον Παλάσιος και τον έριξε στο χορτάρι. Καθαρό πέναλτι
  • 37' Πέναλτι για τον Παναθηναϊκό
  • 34' Μεγάλη ευκαιρία ο Παναθηναϊκός. Κάθετη του Κώτσιρα, ο Παλάσιος τσίμπησε κι απέκρουσε ο Τσιντώτας, νέο σουτ του Βιλένα, έδιωξε ένα μέτρο πριν τη γραμμή της εστίας ο Κούντε με το κεφάλι
  • 31' Μεγάλη ευκαιρία ο Ατρόμητος. Σέντρα του Κούντε, κεφαλιά του Βαλένσια, απέκρουσε εντυπωσιακά στη δεξιά γωνία ο Μπρινιόλι
  • 26' Ο Ιωαννίδης δεν κατάφερε να αποφύγει τον Αεβέδο, βγήκε και μπλόκαρε ο Τσιντώτας.

ΜΠΑΜΠΗΣ ΤΣΙΜΠΙΔΑΣ: Ούτε μία ευκαιρία μέχρι τώρα. Οι παίκτες του Γιοβάνοβιτς κυκλοφορούν αργά τη μπάλα, δεν κινούνται και ψάχνουν την ανάπτυξη με μακρινές μπαλιές. Δύσκολο να ευοδωθεί κάτι τέτοιο.

• Στο 22' 0-0 χωρίς φάσεις
  • 15' Σουτ του Ιωαννίδη κόντραρε και μπλόκαρε άνετα ο Τσιντώτας
  • 10' Έπεσε στη μεγάλη περιοχή ο Παλάσιος, δεν υπήρχε παράβαση
  • 8' Γύρισμα του Παλάσιος έδιωξε σε κόρνερ ο Ασεβέδο
  • Εκτός γηπέδου οι οπαδοί του Ατρόμητου εκτόξευσαν πυροτεχνήματα.

ΜΠΑΜΠΗΣ ΤΣΙΜΠΙΔΑΣ: Το παιχνίδι θυμίζει... προπονητικό φιλικό. Κεκλεισμένων των θυρών, σε απόλυτη ησυχία, ευτυχώς μερικοί φίλοι του Ατρόμητου βρίσκονται έξω από το γήπεδο και φωνάζουν μερικά συνθήματα για να σπάσει η μονοτονία.

• Ισορροπημένο ματς, χωρίς φάση στο ξεκίνημα
  • Σέντρα στο ματς
  • Παναθηναϊκός (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Κώτσιρας, Χουάνκαρ, Σένκεφελντ, Γεντβάι, Πέρεθ, Βιλένα, Μπερνάρ, Μαντσίνι, Παλάσιος, Ιωαννίδης.
  • Ατρόμητος (Σάσα Ίλιτς): Τσιντώτας, Κεσχρίντα, Ντε Μποκ, Ασεβέδο, Τζαβέλλας, Γκονζάλες, Κούντε, Καμαρά, Ρομπάιγ, Βέργος, Βαλένσια
  • Στον πάγκο του Ατρόμητου είναι οι Μαρκετζάνι, Αθανασίου, Φριντζόνσον, Έρλινγκμαρκ, Κουέν, Ιμερέκοφ, Ντιρκς, Γιουμπιτάνα, Κιβρακίδης.
  • Στον πάγκο του Παναθηναϊκού Λοντίγκιν, Βαγιαννίδης, Ζέκα, Κλαϊνχάισλερ, Σπόραρ, Τσόκαϊ, Γερμέγεφ, Αράο.
  • Να θυμίσουμε τις ενδεκάδες.
  • Διαιτητές: Αριστοτέλης Διαμαντόπουλος, Κωνσταντίνος Τριανταφύλλου, Γεώργιος Χριστάκογλου 4ος Διαιτητής: Κωνσταντίνος Ανδριανός
  •  Ο Παναθηναϊκός αυτή τη στιγμή είναι δεύτερος με 31 βαθμούς και ο Ατρόμητος δέκατος με 12
  • Στο ματς που είναι σ' εξέλιξη Λαμία - Βόλος 0-0 στο 44'
  • Σ' αυτές τις απουσίες προσθέστε κι αυτές των τραυματιών Τζούριτσιτς και Βέρμπιτς.
  • Καλησπέρα σας. Μαζί θα παρακολουθήσουμε τον κρίσιμο αγώνα του Ατρόμητου με τον Παναθηναϊκό.