Ο Φίλκρουγκ κράτησε ζωντανή τη Γερμανία (1-1)

Φίλκρουγκ/ⒸIntime

Βασίλης Πολυχρονόπουλος 22:54 - 27.11.2022 / Ανανεώθηκε: 14:08 - 30.11.2022

Πολύ σκληρή για να πεθάνει αποδείχθηκε η Γερμανία, η οποία «έκλεψε» τον βαθμό της ισοπαλίας (1-1) κόντρα στην ανώτερη Ισπανία χάρη σε γκολ του Φίλκρουγκ και έμεινε ζωντανή στο παιχνίδι της πρόκρισης.

Μπορεί να βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο, όμως υπάρχει ζωή στον πλανήτη Γερμανία! Η Ισπανία ήταν ανώτερη στο μεγαλύτερο κομμάτι της αναμέτρησης και ευτύχισε να προηγηθεί με τον Μοράτα, όμως ο Φίλκρουγκ έσωσε τον βαθμό για την ομάδα του Φλικ (1-1), η οποία έμεινε ζωντανή στη «μάχη» για την πρόκριση στους «16» του Παγκοσμίου Κυπέλλου του Κατάρ.

Η Φούρια Ρόχα έδειξε από τα πρώτα λεπτά τις προθέσεις της, αφού μόλις στο 6ο λεπτό είχε τεράστια ευκαιρία να προηγηθεί με τον Ντάνι Όλμο να εξαπολύει ένα πολύ δυνατό σουτ και τον Εμάνουελ Νόιερ να βρίσκει ίσα ίσα την μπάλα, η οποία βρήκε και στο δοκάρι.

Παρά την ανωτερότητα της όμως, η ομάδα του Λουίς Ενρίκε δεν κατάφερε να απειλήσει πολλές φορές την εστία του Μάνουελ Νόιερ και κατ επέκταση να βρει δίχτυα, με αποτέλεσμα το τελικό σφύριγμα του πρώτου μέρους να βρει τις δύο ομάδες στο 0-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο και συγκεκριμένα στο 54' ο Λουίς Ενρίκε έριξε στη μάχη τον Άλβαρο Μοράτα και εκείνος τον δικαίωσε μετά από 8 λεπτά, αφού έπειτα από γύρισμα του Άλμπα, πραγματοποίησε ένα απίθανο τελείωμα και έδωσε το προβάδισμα στην εθνική ομάδα της πατρίδας του.

Στη συνέχεια οι Γερμανοί, που ήταν κατώτεροι του μετρίου για 65 λεπτά, έβγαλαν αντίδραση, ανέβασαν τις γραμμές τους και τιμώρησαν τους Ισπανούς, οι οποίοι το είχαν ρίξει στη διαχείριση. Στο 83ο λεπτό ο Μουσιάλα με ένα εξαιρετικό πάτημα βρήκε τον Φίλκρουγκ και εκείνος με ένα τελειώμα ακριβείας διαμόρφωσε το τελικό 1-1.

Τόσο τα Πάντσερ όσο και η Ισπανία είχαν από μια καλή ευκαιρία με Σανέ και Μοράτα αντίστοιχα, προκειμένου να υπάρξει νικήτρια στο ματς, αλλά κανένας από τους ποδοσφαιριστές δεν την αξιοποίησε, με αποτέλεσμα οι δύο ομάδες να μοιραστούν τον βαθμό της ισοπαλίας.

Ισπανία (Λουίς Ενρίκε): Σιμόν, Άλμπα (82΄Μπαλντέ), Λαπόρτ, Ρόδρι, Καρβαχάλ, Μπούσκετς, Γκάβι (66' Γουίλιαμς), Πέδρι, Όλμο, Φεράν (54' Μοράτα), Ασένσιο (66' Κόκε)

Γερμανία (Χάνσι Φλικ): Νόιερ, Κέρερ (70' Κλόστερμαν), Ρίντιγκερ, Ζίλε, Ράουμ (87' Σλότερμπεκ), Κίμιχ, Γκορέτσκα, Γκνάμπρι (85' Χόφμαν), Μίλερ (70' Φίλκουργκ), Γκιντογκάν (70' Σανέ), Μουσιάλα

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Η μεγάλη πτώση του ρυθμού από την πλευρά της Ισπανίας με το που πήρε το προβάδισμα, έδωσε τον «αέρα» στους Γερμανούς, που ήταν μέτρια η απόδοση τους μέχρι εκείνο το σημείο, να πάρουν το πάνω χέρι στην αναμέτρηση. Και στη συνέχεια ήρθε και η ισοφάριση...

MVP: Ο Τζαμάλ Μουσιάλα ήταν αδιαμφησβήτητα ο κορυφαίος παίκτης του γηπέδου, παρότι δεν βρήκε δίχτυα. Ο 19χρονος ήταν απόλυτος ηγέτης παρά το νεαρό της ηλικίας του, δημιουργούσε συνεχώς προυποθέσεις για τους συμπαίκτες του και έκανε και την ασίστ στον Φίλκρουγκ για το 1-1.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ: Ο Νίκλας Φίλκρουγκ είναι ο πρώτος παίκτης για την εθνική ομάδα της Γερμανίας που πετυχαίνει γκολ σε Μουντιάλ, ενώ έχει έρθει από τον πάγκο, μετά τον Μάριο Γκέτζε που είχε κάνει το ίδιο στον τελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου του 2014 κόντρα στην Αργεντινή.

Η ΜΑΧΗ ΤΩΝ ΠΑΓΚΩΝ: Ο Λουίς Ενρίκε για 65 λεπτά είχε βγάλει νοκ-άουτ τον Χάνσι Φλικ, αλλά μετά η ομάδα του αρκέστηκε στη διαχείριση, ρίχνοντας τον ρυθμό και το πλήρωσε

Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ: Την τρίτη και τελευταία αγωνιστική της φάσης των ομίλων η Ισπανία θα αντιμετωπίσει την Ιαπωνία (1/12, 21:00) και η Γερμανία θα κοντραριστεί με την Κόστα Ρίκα (1/12, 21:00). Τα Πάντσερ  για να περάσουν στους «16» χρειάζονται νίκη με την Κόστα Ρίκα και η Ιαπωνία να ηττηθεί από τη Φούρια Ρόχα την τελευταία αγωνιστική ή ισοπαλία και να καλύψει τη διαφορά τερμάτων.