Η Αλ Χιλάλ του... αφηνιασμένου Αλ-Νταουσάρι έστειλε σπίτι της τη Φλαμένγκο και περιμένει τη Ρεάλ στον τελικό!

Φλαμένγκο - Αλ Χιλάλ / Photo by Chris Brunskill/Fantasista/Getty Images/Ideal Images

Sportal newsroom 00:10 - 08.02.2023 / Ανανεώθηκε: 03:46 - 08.02.2023

Ο Αλ-Νταουσάρι πήρε από το χέρι την Αλ Χιλάλ και μετρώντας δύο γκολ και μια ασίστ την οδήγησε στη νίκη 3-2 επί της Φλαμένγκο, με αποτέλεσμα να προκριθεί στον τελικό του Παγκόσμιου Κυπέλλου Συλλόγων, όπου κατά πάσα πιθανότητα θα αντιμετωπίσει τη Ρεάλ.

Έκανε το «μπαμ» η Αλ Χιλάλ! Οι Σαουδάραβες έχοντας σε εξαιρετική μέρα τον Αλ-Νταουσάρι, επικράτησαν της Φλαμένγκο με 3-2 και πέρασαν στον τελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου Συλλόγων, όπου θα αντιμετωπίσουν τον νικητή του ζευγαριού Ρεάλ Μαδρίτης - Αλ Αχλί.

Μόλις στο 4ο λεπτό ο Αλ-Νταουσάρι μετέτρεψε σε γκολ το πέναλτι που πήρε ο Λουτσιάνο Βιέτο, αλλά στο 20’ ο Πέδρο έφερε το ματς στα ίσια με ένα ωραίο πλασέ.

Ο Ζέρσον αποδείχθηκε μοιραίος για τους Βραζιλιάνους, καθώς στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους έκανε πέναλτι και αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Ο Αλ-Νταουσάρι ευστόχησε ξανά από την άσπρη βούλα και έστειλε την ομάδα του προηγούμενη στα αποδυτήρια.

Από σκόρερ έγινε δημιουργός ο Αλ-Νταουσάρι στο 70', με τον Βιέτο να εκμεταλλεύεται την ασίστ του και να δίνει προβάδισμα δύο τερμάτων στους τυπικά φιλοξενούμενους, ενώ στο 91' ο Πέδρο κατάφερε απλά να μειώσει για τη Φλαμένγκο, διαμορφώνοντας έτσι το τελικό 3-2.