Μοιρασιά στη ματσάρα της Λισαβόνας (vid)

Μπενφίκα - Σπόρτινγκ / © Glomex

Sportal newsroom 23:39 - 15.01.2023 / Ανανεώθηκε: 23:45 - 15.01.2023

Μπενφίκα και Σπόρτινγκ Λισαβόνας ήρθαν ισόπαλες 2-2 μετά από ένα... γεμάτο ντέρμπι, με τους «Αετούς» να παραμένουν στην κορυφή.

Γκολ και θέαμα στο ντέρμπι της Λισαβόνας, αλλά όχι νικητής! Μπενφίκα και Σπόρτινγκ αλληλοεξουδετερώθηκαν και ήρθαν ισόπαλες με 2-2 στο «Ντα Λουζ». Στο αρχικό σχήμα των «Αετών» βρέθηκε ο Οδυσσέας Βλαχοδήμος, ενώ για τα «Λιοντάρια» ήταν εκτός ο Σωτήρης Αλεξανδρόπουλος.

Μετά από μια φοβερή επέμβαση του Βλαχοδήμου σε απευθείας εκτέλεση φάουλ του Πόρο, οι φιλοξενούμενοι μπόρεσαν να ανοίξουν το σκορ στο 27', χάρη στο αυτογκόλ του Μπαχ. Ωστόσο, μόλις 10 λεπτά μετά οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με τον Γκονσάλο Ράμος.

Με την έναρξη της επανάληψης και συγκεκριμένα στο 53' η ομάδα του Αμορίμ πήρε ξανά το προβάδισμα χάρη στο εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Γκονσάλβες, ενώ στο 64' ο Ράμος έφερε ξανά το ματς στα ίσια, διαμορφώνοντας το τελικό 2-2.

Έτσι, η Μπενφίκα παρέμεινε στην κορυφή της βαθμολογίας, ενώ η Σπόρτινγκ είναι 4η.