«Φονέας των γιγάντων» στο Κύπελλο η Κρεμονέζε, έστειλε σπίτι της και τη Ρόμα!

Ρόμα - Κρεμονέζε/Photo by Paolo Bruno/Getty Images/Ideal Images

Sportal newsroom 00:12 - 02.02.2023 / Ανανεώθηκε: 00:21 - 02.02.2023

Η φοβερή Κρεμονέζε επικράτησε 2-1 της Ρόμα μέσα στο «Ολίμπικο» και πήρε το εισιτήριο για τα ημιτελικά του Κυπέλλου Ιταλίας.

Μετά τη Νάπολι έπεσε και η Ρόμα θύμα της φανταστικής Κρεμονέζε! Η ουραγός του ιταλικού πρωταθλήματος επικράτησε 2-1 των «τζιλαρόσι» εκτός έδρας και πήρε την πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ιταλίας, όπου θα αντιμετωπίσει τη Φιορεντίνα.

Οι φιλοξενούμενοι σόκαραν την ομάδα του Ζοσέ Μουρίνιο, αφού στο 26ο λεπτό ο Ρουί Πατρίσιο ανέτρεψε αντικανονικά τον Ντέσερς και κέρδισαν πέναλτι, του οποίου την εκτέλεση ανέλαβε ο Νιγηριανός επιθετικός και έκανε το 1-0.

Με την έναρξη της επανάληψης τα πράγματα χειροτέρεψαν για τους Ρωμαίους, με τον Τσελίκ να πετυχαίνει αυτογκόλ. Οι γηπεδούχοι πίεσαν ασφυκτικά, έχασαν πάρα πολλές ευκαιρίες, όμως όταν κατάφεραν να βρουν τον δρόμο προς τα δίχτυα ήταν αργά, καθώς ο Μπελότι μείωσε σε 2-1 στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Κάπως έτσι η Κρεμονέζε πανηγύρισε μια τεράστια νίκη, που της έδωσε το εισιτήριο για τους «4» του Coppa Italia.