Πέρασε από το Ζηρίνειο και προκρίθηκε στον τελικό του Λιγκ Καπ ο ΠΑΟΚ

Πηνελόπη Παπαδήμου 21:22 - 28.02.2024 / Ανανεώθηκε: 21:31 - 28.02.2024

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε 3-0 σετ της Κηφισιάς στο Ζηρίνειο σε νοκ άουτ ημιτελικό και προκρίθηκε στον τελικό του Λιγκ Καπ.

Ο ΠΑΟΚ προκρίθηκε στον τελικό του Λιγκ Καπ. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης επικράτησε 3-0 σετ της Κηφισιάς στο Ζηρίνειο σε νοκ άουτ ημιτελικό και θα διεκδικήσει το πρώτο τρόπαιο Λιγκ Καπ στην ιστορία του, απέναντι στον Παναθηναϊκό που νίκησε τον Πήγασο Πολίχνης.

Σε αντίθεση με το ματς του πρωταθλήματος πριν λίγες ημέρες, ο ΠΑΟΚ δεν αντιμετώπισε προβλήματα. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης στρέφει την προσοχή της στο ματς με τον Φοίνικα στη Σύρου για τη 18η αγωνιστική της Volley League που θα είναι και η τελευταία στην κανονική περίοδο. Η ομάδα του Κώστα Χριστοφιδέλη φιλοξενεί τον Άθλο Ορεστιάδας.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε στο πρώτο σετ με το πόδι στο γκάζι και προηγήθηκε με 3-9 με άσο του Τρούχτσεφ. Η διαφορά έφτασε τους οκτώ πόντους (5-13) με μπλοκ του Λινάρδου αλλά η Κηφισιά με ένα σερί 3-0 πλησίασε στους πέντε πόντους. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης προηγήθηκε με double score (8-16) μετά από λάθος επίθεση του Παπαγεωργίου. Με άσο του Γαλιώτου ο ΠΑΟΚ έφτασε στα δέκα σετ μπολ (14-24) και κατέκτησε με μεγάλη άνεση το πρώτο σετ.

Με άσο του Ντεν Ντρις και λάθος επίθεση του Σπυριούνη, ο ΠΑΟΚ έφτασε στο 3-7 στο δεύτερο σετ. Η ομάδα της Θεσσαλονίκη προσπέρασε με πέντε πόντους (4-9, 5-10) αλλά οι γηπεδούχοι πλησίασαν στους δύο (8-10) με άσο του Στιβαχτή και λάθος επίθεση του Τρούχτσεφ. Η διαφορά έφτασε τους πέντε πόντους υπέρ του ΠΑΟΚ (9-14) με μπλοκ του Λινάρδου και του Τρούχτσεφ. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης συνέχισε με το πόδι στο γκάζι και έφτασε στο 15-24 με μπλοκ του Ντεν Ντρις. Με άσο του Γκλάντστοουν η Κηφισιά πλησίασε στο 18-24 αλλά ένα λάθος σερβίς του Βραζιλιάνου έδωσε το σετ στην ομάδα του ΠΑΟΚ.

Απίστευτο: Ο Παναιτωλικός δέχθηκε γκολ στο ίδιο λεπτό, με τον ίδιο τρόπο και στην ίδια εστία στα ματς με ΠΑΟΚ και Ολυμπιακό! (vids)
STOIXIMAN SUPER LEAGUE

18:49 - 28.02.2024

«Διαβολική» σύμπτωση στο Αγρίνιο, με τους ΠΑΟΚ και Ολυμπιακό να βρίσκουν γκολ ισοφάρισης στο ίδιο λεπτό, με τον ίδιο τρόπο και στην ίδια εστία.

Με άσο του Ρέγκο Ρικάρντο η Κηφισιά προηγήθηκε 3-0 στο τρίτο σετ. Ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε 7-7 με τον Φαν Γκάρντερεν αλλά οι γηπεδούχοι προσπέρασαν με 9-7 με μπλοκ του Ρέγκο Ρικάρντο. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης ανέτρεψε την κατάσταση (13-14) με άσο του Τρούχτσεφ και οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο μέχρι το 19-19 με μπλοκ του Τρούχτσεφ. Σε εκείνο το σημείο η ομάδα του Γιόσκο Μιλενκόσκι προσπέρασε με δύο πόντους (19-21) με άσο του Γάτση και μπλοκ του Τρούχτσεφ. Ο ΠΑΟΚ δεν έχασε το προβάδισμα και πήρε τη νίκη με 3-0 σετ.

Διαιτητές: Μυλωνάκης, Βελώνης, Παρατηρητής: Ράπτης, Επόπτες: Καπότης, Παπαθανασίου, Γραμματεία: Μισιάκα.