«Γύρισε» το μάτι της Σάκκαρη με τις κραυγές της Σνάιντερ (vids)

Σάκκαρη/©instagram

Ανδρέας Σερεβέτας • 10:28 - 18.01.2023 / Ανανεώθηκε: 16:02 - 21.04.2023

Έξαλλη η Σάκκαρη από τη συμπεριφορά της Ρωσίδας αθλήτριας και απείλησε να απευθυνθεί στον επιδιαιτητή.

Η Μαρία Σάκκαρη επικράτησε σχετικά δύσκολα της Ρωσίδας Νταϊάνα Σνάιντερ με 2-1 σετ τα ξημερώματα στο Australian Οpen. Ήταν ο δεύτερος αγώνας της Ελληνίδας πρωταθλήτριας στη διοργάνωση. Κατά τη διάρκεια του δεύτερου σετ, η Σνάιντερ κέρδισε δύο συνεχόμενους πόντους και ισοφάρισε τα games σε 5-5. Ο τρόπος που πανηγύρισε εξόργισε τη Σάκκαρη.

Η Σάκκαρη κινήθηκε προς τον διαιτητή του αγώνα και του είπε αρκετές φορές: «Μία ακόμη φορά να κραυγάσει στο πρόσωπο μου θα πάω στον επιδιαιτητή.» Εννοούσε ότι από τη στιγμή που εκείνος δεν παρενέβη για να κάνει συστάσεις στην Σνάιντερ, θα αναγκαζόταν να απευθυνθεί στον ανώτερο του. Η Μαρία ηρέμησε γρήγορα και το παιχνίδι συνεχίστηκε. Πήρε το σετ, ισοφάρισε τη Ρωσίδα και στο τρίτο έδειξε ότι είναι ανώτερη τενίστρια, φτάνοντας στη νίκη. Μετά αναφέρθηκε στο περιστατικό.

Η Σάκκαρη ανέφερε στις δηλώσεις της: «Πιστεύω ότι, όπως ξέρετε, κατά τη διάρκεια των αγώνων μπορείς να «τσιτώσεις» αρκετά εξαιτίας του τρόπου που κάποιοι παίκτες πανηγυρίζουν τους πόντους τους. Που δεν είναι οι κατάλληλοι. Δεν ήμουν χαρούμενη με αυτό αλλά δεν το έκανε ξανά και ήταν πολύ καλό από την πλευρά της. Οπότε αυτό έγινε.» Η Σάκκαρη θα αντιμετωπίσει στον τρίτο της αγώνα την 28χρονη Κινέζα Λιν Ζου.